займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Zamanda Geri Dönüş ve Zamanda İleriye Gidiş Mümkün Müdür?

time

Bu ilgi çeken konuyla bir zamanlar profesyonel sayılabilecek şekilde ciddi ciddi ve odaklanarak araştırmalarım olmuş ve hakkında çok kitap, teori, açıklama okumuştum.

O gerçekten merak edilen sorunun cevabı ise zamanda teorik olarak geri dönüş mümkündür, doğa yasalarını buna izin verir ancak kısmen izin verir.

Pekala nasıl mı zamanda yolculuk mümkündür ? Bunu detaylı şekilde açıklayalım;

Kuantum fiziği, genel görecelik kuramları zaman kavramını hep bir başka açıdan araştırmıştır. Zaman bir boyuttur ve maddeniz kütlesinden etkilenir. Zaman ve mekan nasıl olur da birbirinden etkilenir ve nasıl etkilenir?

Yoğun maddelerin yanında zaman daha hızlı akmaktadır. Bunu bir örnekle açıklayalım. Dünya da atmosfer vardır ve uzay da ise boşluk vardır, yani yoğunluk farklı dünya lehinedir. Öyle ise yeni doğmuş iki çocuğun birini uzaya fırlatalım ve diğeri dünya da kalsın. Bu çocukları 60 yıl dünya saati ile bekletelim ve zamanı geldiğinde ise uzayda ki insanı dünyaya tekrar alalım. Bu iki çocuktan biri 60 diğeri ise 10 biyolojik yaşta olur. Bu da zamanın görecelik kuramını açıklamaktadır. Zaman her yerde farklı hızda işler.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Zaman mekan arasında ki ilişki budur ancak bir de hız ile zaman arasında bir başka bağ vardır. Evren kanunları bizim ışık hızına çıkmamızı engellemiştir. Bu yüzden zaman ile hız arasında ki belirgin bağı şöyle açıklarız ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlar. Bunu da bir örnekle açıklamak gerekirse; Dünyanın çağından geçen bir hızlı tren hayal edelim bu hızlı trenin hızı ışık hızının 1 km altında hızla trenin içinde seyir halindesiniz.Bu trene 10 yaşında bindiğinizi varsayalım ve bu tren hiç durmaksızın 50 yıl gittiğini göz önüne alalım. Trenden indiğinizde akranınız birisi 60 yaşında ancak siz yaklaşık olarak 20 yaşında olacaksanız. Çünkü ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlar. Pekala sorumuzu bir kat daha zorlaştırırsak; siz o trenin içinde 1 km hızla yürüseniz ne olur ? 1 km hızla yürüyemezsiniz ve yaklaşık olarak 15 yaşında o trenden inmiş olursunuz.


Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>