займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Yurtdışına Giderken Hangi Dövizi Almalıyız?

yurtdışında para

Bir çok insan yurtdışına çıkarken başlıktaki sorunun cevabına kafa yorar. Bu yazıda özet bilgilerle bu konuya açıklık getireceğiz.

Türkiye’de en rahat ulaşılan dövizler herkesin bildiği gibi Euro ve Amerikan dolarıdır.

Diyelim ki bir tatil planı yaptınız ve de Bulgaristana gidiyorsunuz. Bulgar para birimi leva ‘dır. Sınır kapısında Türk lirasını levaya çevirmeniz mümkün bu ülkeye giderken çünkü komşumuz bu ülke ama burda dikkat edilmesi gereken herhangi bir ülkeye giderken para kaybı yaşamadan çevirim yapmanız. Bulgaristan sadece bir örnek.

Öncelikle yurtdışına giderken yanınıza türk lirası alırsanız bunu çevirmeniz çok zor. En mantıklısı Türkiye’de rahat ulaşacağınız ve dünya genelinde kabul görmüş para birimi olan Euro veya Dolar edinmeniz.

Paranızı hangisine çevirmeniz gerektiği 2 temel noktada önemli; 1.si o an dolar veya euro’nun satış fiyatı, 2.si ise gitmeyi planladığınız ülkedeki para birimi ile euro veya doların arasındaki satış -alış parametresi. Bunu internetteki sitelerde kolayca kıyaslayabilirsiniz ona göre paranızı euro ya da dolara çevirirsiniz.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi Bulgaristan örneğine geri dönelim kısaca… Euro ve leva arasında 1-2 oranı var nerdeyse bu yüzden euro’ya para çevirerek gitmek daha mantıklı olur.

Şimdi de bir kaç temel bilgi ile yazıyı sonlandıralım.

– Döviz çeviri işlemlerinizi gittiğiniz ülkedeki herhangi bir bankaya girerek yapmanızda fayda var. Döviz bürolarının komisyon oranı yüksektir. Bankalar komisyon almaz genelde. Gerçek değere yakın işlem yaparsınız ve de daha güvenli olur.

– Yanınızda TC damgalı altın veya gram altın kartı götürmeyin çünkü altının gerçekliğini araştırmak isteyeceklerdir ve de 1gram altın o ülkede çok daha değersiz olabilir. Bu hem zaman hem de para kaybına yol açabilir. Hatta bu ihtimal çok yüksektir.

– Gideceğiniz ülkenin güncel dolar -euro parametresine bakın bu size referans olacaktır.

– Banka bulamazsanız ve güncel parametreden haberiniz de varsa komisyon almayan bir döviz bürosu bulun ve ordan çevirim yapın.

– Ülkeye dönerken elinizde kalan yerel para birimini dolar yada euro yapmayı unutmayın.

– Üstünüzde bir miktar türk lirası bulunmasında fayda var giderken ve dönerken türkiye sınırları içinde size lazım olabilir.

İyi tatiller…

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>