займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Yerebatan Sarnıcı

yerebatan sarnıcı

Tarihe önem veren herkes mutlaka Yerebatan Sarnıcı’nı duymuştur. Yerebatan Sarnıcı İstanbul’da yer alan en eski tarihi sarnıçtır. İstanbul’da eskiden kalma en büyük ve tarihi sarnıç olan yere batan sarnıcı tarihi seven ve önem veren herkesin çok severek ziyaret ettiği bir yerdir.

İstanbul’un Cağaloğlu ve Ayasofya ilçeleri arasında yer alan yere batan sarnıcı içerisinde su bulunan bir sarnıçtır. Eski dönemlerde şehrin su ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yapılmıştır. Tarihi İlkçağ zamanına dayanır. Yani ilkçağ döneminde yapılmış bir sarnıçtır ve günümüze kadar gelmiştir. Diğer bir adı da Bazilika Sarnıcı’dır. İstanbul eski çağlarda tüm güçlü devletler tarafından işgal edilmek istenirdi. Bu sebepten şehrin çoğu yerinde sarnıçlar yapılıp şehrin su ihtiyaçları karşılanırdı. Yerebatan sarnıcı oldukça büyük bir alan üzerine kurulmuştur. VI. yüzyılda imparator İustinianos tarafından yapılan sarnıcın uzunluğu 140 metre, genişliği 70 metre ve yüksekliği ise 8 metredir. Yerebatan sarnıcı üzeri kapalı bir alan olduğundan tavana destek olması için 12 sıra ve 4 metre aralıklarla 336 adet sütun sıralanmıştır.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Yerebatan Sarnıcı şehrin en gösterişli, en muhteşem ve en büyük alana sahip olan sarnıcıdır. Ayasofya meydanının batısından girilen Yerebatan Sarnıcı bakıldığında sütun ormanı görünümündedir. Mekânın tavanı tuğla ile örülüdür ve çapraz olarak yapılmıştır. Sarnıcın içinde bulunan su yaklaşık 19 km uzaklıkta bulunan Belgrat ormanından Cebeciköy kemeri ile getirilirdi. Yerebatan Sarnıcı Osmanlı döneminde de büyük hizmet görmüştür. Yerebatan Sarnıcının içerisinde bulunan su seviyesi mevsimlere göre değişiklik gösterir. Yerebatan Sarnıcının doğu tarafında bulunan borular ile içerideki su dışarı verilirdi.  Sarnıcın içerisinde bulunan su miktarının izlerini sarnıcın içerisinde bulunan 12 sıra sütunun üzerinde görebilmek mümkün. Yerebatan sarnıcı 1984 tarihinde büyük bir tadilat görüp zemin temizliği yapılarak içeride bulunan çamur dışarı atılarak sarnıcın içerisindeki tuğla taban ve mermerlerle yapılmış bloklar tekrar ortaya çıkarılmıştır. Yapılan tadilat sonucunda elde edilen yol ile yere batan sarnıcı ziyaret için dolaşmaya elverişli bir hale getirilmiştir.


Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>