займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


William Shakespeare Kimdir?

William Shakespeare

22 Nisan 1564 yılında Stratford-Upon-Avon’da dünyaya gelen William Shakespeare’in yaşamı hakkında bilinenler kilise, mahkeme ve tapu kayıtları gibi resmi belgelerle yaşadığı zamandaki kişilerin onun kişiliği ve eserleri hakkında yazdıklarına dayanmaktadır.

Rönesans dönemi şairlerinden olan William Shakespeare; büyük ihtimalle Stratford’daki ortaokulda eğitim gördü. Henüz 18 yaşındayken William, kendisinden yaklaşık olarak sekiz yaş büyük olan Anne Hathaway ile evlenmişti ve bu evlilikten önce bir kızı, daha sonra biri oğlan diğeri kız olan ikiz çocukları dünyaya gözlerini açtı. Bu sıralarda Stratford’u terk eden William Shakespeare‘in, bundan sonra 1592 yılına kadar ki yaşamına ilişkin bilgi bulunamamaktadır. Bu tarihte bir oyun yazarının yazmış olduğu bir kitapta William’a değinilmesi, hatta onun başkalarının oyunlarını çalmakla suçlaması dolayısıyla, Shakespeare‘in bu sırada bir tiyatro topluluğunda yazar ve oyuncu olarak çalıştığı tahmin edilmektedir. Bir yılda ortalama iki oyun yazan William Shakespeare, kendi yazdığı oyunlarında da küçük roller alıyordu. 1594 yılına girildiğinde, Chamberlain Topluluğu‘nun önde gelen bir oyuncusu olmayı başarmıştı. Aynı yıl yazdığı oyunları yayımlanmaya başladı. Döneminin bütün özelliklerini gösterdiği oyunlarının başarısı üzerine kazancı artmaya devam eden William Shakespeare’in, Kraliçe I. Elizabeth döneminin sonlarına doğru, düzgün ve varlıklı bir yaşam sürdüğü, kendi oyuncu topluluğu için 1599 yılında Londra şehrinde yaptırılan Globe Tiyatrosu’nun hisselerinin bir kısmını satın aldığı bilinmektedir.

Londra’da birkaç yıl daha yaşayan William, ilerleyen zamanlarda Stratford’a dönerek burada yaşamaya devam etti ve büyük bir ihtimalle son oyunlarını da Stratford’da yazdı.

Shakespeare her biri birbirinden çok farklı komedi ve trajediler kaleme aldı. “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı yazdığı komedide, bazı kendi halinde insanların dükü eğlendirmek için bir oyun sahnelemeye çalıştıktan sonra iki lafı bir araya getirememeleri William Shakespeare’in benzersiz komedi yazma yeteneğini ortaya koymuştur. Trajedileri ise tiyatro sevenlerinin tüylerini diken diken eden bir gerilim yaratabilecek kadar iyi kaleme alınmıştır. Dünya genelinde bir çok yazar ince esprili komediler, romantik oyunlar, ürkütücü cinayet ve öç alma trajedileri, büyük öyküleri yazmakta ustalıklarını konuşturmuşlardı. Ancak hiçbiri bu türlerin tümünde birden William Shakespeare kadar başarılı olamadı.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Bu olağanüstü çeşitliliğin dışında, izleyicilerin ve okuyucuların William’ın oyunlarında en çok hayranlık duydukları şeylerden biri, onun kaleme aldığı yaptılardaki karakterlerin “kitap karakterleri” gibi gözükmemesiydi. Aksine, bu karakterler bir oyunda veya kitapta değil de yaşamda karşılaşıldığında görür görmez tanınacak kadar gerçek kişiler gibilerdi. Aslında William Shakespeare’in karakterlerinden bazıları, o karakterin yer aldığı oyunu görmeyen kişilerce bile bilinmektedir.

Shakespeare‘in yarattığı karakterleri arasında ünlü olanlardan biri taneside, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, hiçbir zaman tam olarak anlaşılamayan, her zaman diliminde yoruma açık bir kişiliği olan Danimarka Prensi Hamlet’tir. Acı çekmeye devam etmek ya da kendini öldürerek bu acıyı dindirmek arasında bocalayan Prens Hamlet’in ikilemini, William Shakespeare ünlü “Olmak ya da olmamak! İşte bütün sorun bu!” dizesiyle dile getirmiştir. Shakespeare’in “Hamlet”, “Macbeth” ve “Kral Lear” gibi trajedilerinde karakterlerin ana sorunu kendi kusurları veya zayıflıklarıdır. Bunlar çoğu zaman acımasızlık, hırs, kıskançlık, bencillik gibi hoş karşılanmayan kişisel özelliklerdir. Diğer bir yandan William Shakespeare yine de öyle canlı karakterler yaratırıp, o karakterlerin iç dünyasını ve acılarını öylesine içtenlik ve sevecenlikle sergiler ki, izleyiciler onlara kendilerini yakın hisseder, başlarına gelenlere üzülür. William’ın bu şekilde canlı karakterler yaratması, yazılmış oyunun öyküsü gerçek olmasa bile, kişilerin inandırıcı olduğu anlamına gelmektedir. Oyundaki karakterlerin şiir diliyle konuşmaları bile onların inandırıcılığını zedelememektedir.

William Shakespeare, 23 Nisan 1616 yılında Startfort’ta katıldığı bir şölenin ardından ölmüştür. Eserlerinin bir çoğu Türkçe’ye çevrilerek, Türkiye’de sergilenmiş, bazıları da sinema filmi olarak çekilmiştir.

Eserleri:

 • Bir Yaz Gecesi Rüyası
 • On ikinci Gece
 • Romeo ve Juliet
 • Kral Lear
 • Macbeth
 • Hamlet
 • Antonius ve Kleopatra
 • Othello
 • Titus Andronicus
 • III. Richard
 • II. Richard, IV. Henry Bölüm 1, IV. Henry Bölüm 2 ve V. Henry
 • Julius Caesar
 • Kış Masalı
Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>