займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Türkiye Çikolata Devleri

cikolata

Çikolata tarihine baktığımız zaman yüz yıllar önce bulunmuştur. Bu kadar eski bulunmasına rağmen dünya da çikolata üreticilerinin bir çoğu hala gerçek çikolata üretmemektedir. Gerçek çikolata kakao yağından yapılır ancak bizim yediğimiz çikolataların çoğu kakaodan yapılır. Dünyanın en iyi çikolataları o halde doğal olarak kakao yağından yapılır.

Dünyanın en iyi çikolata üreticileri hep İsviçre ‘den çıkmıştır. Nedeni basit, keyfi ve odak isteyen bir iş olduğu için İskandinav ülkeleri buna çok müsaittir. Türkiye’den de ise çok kaliteli dünyaca markalar çıkmıştır.
Türk markaların dünyanın en iyi çikolata üreticileri arasında yer almasının kısa tarihini kısaca anlatmak gerekirse;

Ülker Grubu

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Sabri Ülker müthiş bir vizyonla küçük bir üretim atölyesini, bir ihale de Nestle ‘le ile girdiği rekabette caydırıcı fiyat verebilecek bir şirket haline getirmiştir. Geçtiğimiz on yılda Avrupa ’nın ünlü çikolata devi Godiva ‘yı da bünyesine katan Ülker Grubu Harvard University işletme bölümüne ders konusu olacak bir başarıya imza atmıştır.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Godiva‘yı bünyesine katan Ülker Grubu lüks çikolata pazarında ciddi bir atılım gerçekleştirerek dünyanın önde gelen üreticileri arasında bir anda zirveye oynamakta olan bir üretici konumuna gelmiştir. Kendi teknolojileri ve Godiva teknolojilerini karşılıklı geliştiren şirket Ülker markasıyla satılan çikolatalarının kalitesini de bir anda damağınızda hissedilir derece de arttırmıştır.

Bind

Bir çoğumuzun bilmediği bu Türk markası dünyaca ünlü lüks çikolata devidir. Devi demek yanlış olabilir belki ama dünyaca ünlü bir lezzettir. Öyle ki Cumhurbaşkanlığı köşkünden tutunda Rusya başkanlığında bu marka tadılmaktadır. Öyle ki çikolata devlerinin ülkesi olan İsviçre markaları bir çok kez şirketi alım girişimine bulunmuşlarsa da başarısız olmuşlardır.

Bind markası ile neden karşılaşmıyoruz? Diye sorarsanız; Bind halkın yediği çikolatalardan pahalı olduğu için her yerde bulunmaz. Örneğin bir kutu çikolatası 500 Türk lirası kadar olabilmektedir. Bu da gerçekten kaliteli ve lüks pazara hitap ettiği için her yerde bulunmaması anlamına gelmektedir.
Saydığımız gibi iyi çikolata firmalarımız vardır ve Türk üreticiler de bu pazardan pay almaya başlamaktadır.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>