займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Thomas Edison Kimdir?

thomas edison

Thomas Alva Edison, 11 Şubat 1847 yılında Milan, Ohio’da dünyaya geldi.Yedi kardeşin sonuncusu olmaktadır. 7 yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan’daki Port Huron’a yerleşti ve ilköğrenimine hayatına burada başladı. Ancak okula başladıktan yaklaşık 4 ay sonra algılamasının yavaşlığı sebebi ile okuldan uzaklaştırıldı. Bir süre sonra Thomas Edison, kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O günlerde geçirdiği ağır hastalık sonucunda kulakları zor işitmeye başladı. 12 yaşındayken trenin birinde meyve ve dergi satıyordu ve bir yandan da trenin yük vagonunu koyduğu küçük bir baskı makinesi sayesinde haftalık bir gazete basıyordu. Ancak bir gün içinde kimyasal madde bulunan şişelerden biri kırılıp vagonda yangın çıkınca Edison hem trendeki işinden kovuldu hem de ömrü boyunca ağır işitmesine yol açacak biçimde yaralanmıştı. İlerleyen zamanlarda telgrafçılık öğrenmeye karar veren Thomas Edison 1863-1868 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Kanada’da birkaç telgrafhanede çalıştı. 1868 yılında bir atölye kurmuştu ancak yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca bir yıl sonra parasız ve borçlu olarak Boston’dan New York ‘a gitti. 1880’li yıllarda Fort Myers, Florida’dan bir arsa satın aldı ve daha sonra burada kışları yaşamak için kendisine küçük bir ev yaptı. Otomobil endüstrisinin en büyük adamlarından Henry Ford kısa bir zaman sonra Thomas Edison’un evinin birkaç yüz metre ötesine taşınmıştı. Bu nedenle Edison ve Ford ölene dek arkadaş kaldılar.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Thomas Edison Buluşları:
1879’da Thomas Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten flamanlarla bir çok deney yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5$ satmaya başlamıştı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan’da bir elektrik ampulü icat etmişti. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Wilson Swan, ampulün içindeki havayı boşaltmıştı çünkü havasız ortamda flaman yanıp bitmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirerek Thomas Edison ve Wilson Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1883’te hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını keşfetti. 1883 yılında bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

20 Yorum Thomas Edison Kimdir?

 1. Misafir diyor ki:

  Güzel

 2. şevval diyor ki:

  işime çok yaradı

 3. şevval diyor ki:

  işime çok yaradı çok sağol kankamsın

 4. misafir diyor ki:

  Müthiş bir Thomas Edison yazısı hazırladığınız için çok teşekkür ederim…

 5. eray diyor ki:

  yapan yazan herkese teşekkürler

 6. fb diyor ki:

  ödevim için çok işe yaradı

 7. estakyon diyor ki:

  ödevim vardı şıp diye yaptım

 8. gs diyor ki:

  süper ötesi sizin sayenizde notum düzeldi :) <3

 9. gs diyor ki:

  süper ötesi sizin sayenizde notum düzeldi :)

 10. kadir diyor ki:

  işime çok yaradı…

 11. CEREN diyor ki:

  Thomas Edison hakkında vefat etme tarihide yazılsaydı çok güzel olurdu ama şimdide güzel ellerınıze sağlık :)

 12. kingatl diyor ki:

  çok teşekkürler çok işime yaradı

 13. buse akdemir diyor ki:

  işime çok yaradı teşşekkür ederim

 14. nermin diyor ki:

  Çok güzellllllllllllllllllllllll/!!!!!!!!!

 15. aptulah diyor ki:

  oooooooo gerçeketen edii sonmusun ki ezik

 16. çagla diyor ki:

  Yav he he!!!!

 17. çagla diyor ki:

  Canıııııııııımmmm kumbara paramı hep senden aldım!?!?!?!?!?!?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>