займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Telefonunuz Çalındıktan Sonra Yapılması Gerekenler

SONY DSC

Çalınan Telefonun Bulunma Aşaması
Çalınan cep telefonu bir sinyal verdiği için en yakın baz istasyonuna sinyal gönderiyor. Dolayısıyla bu şekilde alan daraltıldığı zaman kullanan kişinin adres bilgileri bir şekilde elde ediliyor ve polis o kişiyi davet edip ifadesini alıyor, cumhuriyet savcılığına çıkarıyor. O kişi de telefonu kimden aldığını, nereden satın aldığını, nasıl aldığını gibi bilgileri veriyor ve mahkemelerimizde bu yolla telefonun takibini yapabiliyorlar.

Bu nedenle telefon ticareti yapan esnafımızın ikinci el telefonlarda özellikle satmak üzere satın aldıkları telefonun kendilerine satan kişinin vatandaşlık numarasını, kimlik bilgilerini alması mahkemelerin işini çok büyük bir oranda kolaylaştırıyor.

Çalınan Telefon İçin Ne yapılmalı?
Cep telefonumuz çalındığında hemen telekomünikasyon kurumunun 444 9 777 numaralı telefonuna veya 0312 232 23 23 numaralı telefonuna bilgi vermekte fayda vardır. Telekomünikasyon kurumu bu bilgiyi aldığı zaman sizin hangi operatöre bağlı olduğunuzu bildiği için o operatöre bilgi veriyor, operatörde telefona “Bu bir çalıntı telefondur” geçiyor. Dolayısıyla bilmeden bunu alan vatandaşta aldığı kişiyle beraber bildirerek telefonuna mesaj geldiğini polise bildiriyor.

Bunları yaptıktan sonra Cumhuriyet Savcılığı’na müracaatla adımız, soyadımız, konu olarak telefonun çalındığı ile ilgili olarak, hangi gün çalındığı, nasıl çalındığı ilgili faturamız yoksa bile en azından imei numarası ile birlikte suç duyurusunda bulunmamız gerekiyor. Suç duyurusunda bulunduğumuz zaman operatör vasıtasıyla telefonun yeri, kullanılan kişi tespit ediliyor. Dolayısıyla telefonunuzu kimin, nasıl çaldığı zamanla mahkeme ile çıkabiliyor. Bu konuda zararınız var ise mahkeme ile tazminat isteme hakkınız bulunmaktadır.

Çalınan Telefon Polise Bildirilmeli mi?
Tabi ki bildirilmeli. Bu iki durum söz konusu, birincisi eğer telefonunuzun imei numarasını biliyorsanız bildirirsiniz ve telefonunuz bu şekilde kayıt altına alınır. Bu numarayı bilmediğiniz telefonunuz varsa da herhangi bir şekilde polisin yaptığı operasyonlarda bulunan böyle çalıntı mallardan gidip telefonunuzu görme, tanıma ve alma durumunuz olabilir.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Gerek ülkemizde ki suç istatistiklerinde yer alması, suçu önlemek için yol gösterici bilgiler adına mutlak suretle değerli veya değersizde olsa suçu önlemek adına mutlaka güvenlik güçlerimize bildirelim. Eğer özel olarak bu konuda telefonumuzun faturası varsa, imei numarası varsa Cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunmakta fayda vardır.

Bulunan Telefonu Tekrar Açtırma
Çalıntı telefonunuz şikâyetiniz üzerine bulunmuşsa ilk önce mahkemede adli emanete yani suça konu teşkil eden diğer bütün eşyalar adli emanete alınır, size ait olduğunu ispatladığınız zaman size, tarafınıza iade edilir. İade edildikten sonrada siz yine aynı telefonunuzu kullanmak istiyorsanız yine bağlı bulunduğunuz operatöre bu konuda yazılı bir bilgi verip müşteri hizmetlerine telefonunuzun artık veya sim kartınızın o telefonda kullanacağınız bilgisini operatöre verdiğinizde tekrar kullanıma açılmaktadır. Çünkü mahkeme suça konu olan eşyayı bulmuş size iade etmiş, artık o sizin zaten malınız, tekrar onun yasal olarak kullanımınıza bağlı bulunduğunuz operatör şirket açabilir.

Telefonun açılma işlemi savcılık ile ilgili bir işlem değildir. Fakat bu suçlunun yakalanması, zararınızın tanzim edilmesi için savcılığa dilekçe vererek başlattığınız işlem mahkemede telefonunuzun size iade edilmesi ile sizin operatörünüze vereceğiniz bir yazılı talimatla ancak tekrar kullanıma açılabilir.

Çalınan Telefona Ait Fatura
Çalınan telefonunuzla görüşme yapılmışsa siz o görüşme yapılmadan önce bildirimde bulunmuşsanız o faturadan sorumlu değilsiniz. Ancak telefonunuz çalışmış, fakat siz telekomünikasyon kurumuna veya bağlı bulunduğunuz operatöre bu durumu bildirmemişseniz bildirdiğiniz ana kadar yapılan tüm görüşmelerden hukuken sorumlusunuz.

Çalındığı andan itibaren hemen en yakın nasıl, ne şekilde bildirebiliyorsak GSM operatörümüze telefonumuzun çalındığını bildirip hattın görüşmelere kapanmasını sağlamamız gerekiyor.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

7 Yorum Telefonunuz Çalındıktan Sonra Yapılması Gerekenler

 1. burcu diyor ki:

  merhaba birşey sormak istiyorum çalıntı telefonumu savcılık bana teslım ederken bizzat bana vermek zorunda degıl mı postayla falan gönderim oluyor mu?

  • kumbaracı diyor ki:

   Bildiğimiz kadarı ile elden teslim ediliyor, ancak yinede tam olarak emin değilim bu konu hakkında.

 2. mesut diyor ki:

  ya kardeş savcılık tel bulmuş sen bıde adrese teslımmı ıstıon yapba be o kadarda deil

 3. selen diyor ki:

  merhaba bnm telefonum dün çalındı ama IMEI kodunu bilmiyorum ne yapmalıyım ne olur yardım edin bana lütfenn :(

 4. yASİN diyor ki:

  iyi günler dün arabamızın camını patlattılar ve cep telefonu içindeydi almışlar :(

  polise şikayet ettik ama imei numarasını bilmiyoruz ve telefonun faturasıda yok telefon sıfır ama faturasını nereye koyduk bulamıyoruz nasıl şikayet edecem imei numarası olmadan ? isimden çıkmazmı imei numarası ?

 5. sibel diyor ki:

  arkadaşlar bende dün telefonumu çaldırdım karakola gidip telefonumu çaldırdığıma dair ifade verdim, savcılığa dilekçemi faxla gönderdiler bir sonuç çıkar mı acaba? tüm operatörleri bilgilendirileceği belirtildi acaba ben tekrardan operatörümü arayıp bilgilendirmem gerekir mi?

 6. şaban diyor ki:

  evime hırsız gişrmesi sonucu cep telefonum ve bilgisayarım çalındı suclu yakalandı fakat hırsız mahkemede cakınan esyalarımı polise teslim ettiğini söyledi fakat bana herhangi bi eşyam iade edilmedi bu eşyalarımı nasıl geri alabilirim bana yapmam gerekenleri söylerseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>