займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


SÜMELA MANASTIRI – TARİHİ – ULAŞIMI –GEZİLİP GÖRÜLECEK YERLERİ

sümela manastiri

Sümela Manastırı gizemli yapısıyla çok dikkat çeken bir yapıdır. Efsaneye göre Yunanistan’da yaşayan iki rahibin Sümela’yı rüyalarında görmeleri üzerine Yunanistan’dan yola çıkarak Trabzon’a gelmeleri sonucu yapılmıştır. Rahipler Sümela’nın Rumların Anadolu’daki yerleşim yeri olduğunu düşünmektedirler. Rahiplerin Rumları organize etmesiyle Sümela Manastırı’nın yapımına başlanmıştır. Uzun uğraşlar sonucu manastırın yapımı tamamlanmıştır. Sümela, dağın yamacına yapılmış muazzam bir yapıdır. Nasıl yapıldığı konusunda hala tartışmalar sürmektedir. Sümela Manastırı harika bir doğanın içinde mükemmel bir görüntü yaratmaktadır.

Sümela tarihi yapısıyla çok önemli bir yere sahiptir. 1461 yılına kadar Bizans Devleti’nin devamı olan Pontus Rum İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmıştır. Sümela Manastırı, Pontus Rum İmparatorluğu’nun dini merkezi olarak görev yapmıştır. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Trabzon’u Fethetmesiyle birlikte bu yapı Türklerin yani Osmanlı Devleti’nin eline geçmiştir. Osmanlı Devleti’nin hoş görüsü nedeniyle bu tarihi yapıya hiç bir zarar verilmeden günümüze kadar muhafaza edilmiştir.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Günümüzde de Sümela Manastırı koruma altına alınarak ziyarete açılmıştır. Yakın yıllarda yapılan restorasyonlarla ziyaretçilerin daha rahat edebileceği bir ortam hazırlanmıştır. Sümela Manastırı son yıllarda özellikle Hıristiyanların ilgisini çekmektedir. Son iki yılda Sümela Manastırı’nda ayin yapılmasına izin verilmesi ile özellikle Ortodoksların ve dünyanın ilgisini çekmektedir. Harika bir doğanın içinde bulunan Sümela Manastırı’na ulaşım gayet kolaydır. Şehir merkezinden sürekli ulaşım mümkündür. Sümela Manastırı’na vardığımızda doğanın içerisinde harika bir yürüyüş yolu ile Sümela Manastırı’na zevkli bir yolculuk yapabilirsiniz ya da arabanızla Sümela’nın önüne kadar hiç yorulmadan varabilirsiniz.

Sümela Manastırı’nın etrafında ailenizle, arkadaşlarınızla nezih bir ortamlarda yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Bu yüzden Sümela Manastırı ülkemizde görülmesi gereken bir çok güzel yerden bir tanesidir. Kesinlikle görülüp ziyaret edilmesi gerekir.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>