займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Steve Vai Kimdir?

Steve Vai

Steven Siro Vai, 6 Haziran 1960’ta New York’ta doğdu. 6 yaşında klavye çalmaya başlayarak müzik hayatına girdi. 10 yaşında akordiyon çalmaya başlamıştı. İlk gitarına 13 yaşında sahip oldu ve gitaristlik hayatı başladı.

Her zaman Jimmy Page gibi gitar çalmak isteyen ama bunu nasıl başarabileceğini tam olarak bilmeyen Steve Vai ünlü gitarist Joe Satriani’den ders almaya başladı. Satriani’de o zamanlar yaşı pek yoktu, ancak yeteneği ile ilgiyi her zaman çekebiliyordu. Steve Vai, Satriani’den uzun süre ders almaya devam etti. Steve Vai’nin yaptığı müziklerde büyük bir Satriani etkisinin bulunmasının sebebi budur.

Steve Vai bu yıllarda pek çok farklı grupla beraber çaldı. 1978’de evinden ayrıldı ve Boston’da Berklee Müzik Okuluna kayıt oldu. Burada Randy Coven, Stu Hamm gibi ünlü beraber çalışma şansı buldu ve Frank Zappa için de bir demo kaydetti.

Zappa demo’sunda “The Black Page No. 1″ adlı müzik bulunuyordu ve gerek gitar çalış tekniği gerekse de müzik teorisindeki başarısı Frank Zappa’nın ilgisini çekmesine yol açtı. Steve Vai ertesi yıl Los Angeles’a yerleşti ve 19 yaşında Zappa’nın grubuna girme başarını gösterdi (Frank Zappa grubuna en küçük yaşta katılmış müzisyen Steve Vai’dir). Steve Vai Frank Zappa ile 1980 ile 1983 sürekli beraber çalıştılar.

1983 yılında Zappa grubundan ayrılan Steve Vai ilk iki solo albümü Flex-Able ve Flex-Able Leftovers ‘ı yayınladı. Flex-Able, Steve Vai’in kendisi tarafından evinin bodrumunda kaydedilmiş bir albümdür ve Steve Vai’in bu albümü birçok ünlü gitaristi hayran bırakmıştır.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Albümün en bağenilen parçası olan “The Attitude Song”, haftalarda konuşuldu. Aradan geçen kısa bir süre sonra Steve Vai, Yngwie Malmsteen’in yerine Alcatrazz grubuna girdi. Alcatrazz grubu ile 1985 yılında Disturbing The Peace albümünün kayıtlarını tamamladı Steve Vai.

Alcatrazz turundan sonra Steve, David Lee Roth’un grubuna katıldı ve 1986 yılında Eat ‘Em & Smile albümünü kaydettiler. Grupla beraber çekilen video klipler ve konserlerdeki şovları Steve Vai’in müzik dünyasındaki yerini biraz daha sağlamlaştırdı ve hayran kitlesini artırmasına olanak sağladı.

Vai, bu sıralarda dünyaca ünlü gitar firması Ibanez ile Steve Vai adına üretilen JEM serisi olarak bilinen “süperstrat” gitarların tasarımını yaptı. Bu gitarlar dünya çapında büyük bir satış grafiğine ulaştı. 1988 yılında Steve Vai ve David Lee Roth’un yolları ayrıldı ve Steve Vai solo kariyerine başlamayı planlıyordu. Ancak bu sıralarda ünlü grup Whitesnake’ten Steve’e gruba katılma teklifi geldi ve Steve bu teklifi reddedemedi ve gruba katıldı. Bu sırada “Slip Of The Tongue” şarkısının stüdyo kayıtlarını bitirdi ve bir taraftan Whitesnake ile dünyayı turuna çıkmışken bir taraftan da Passion and Warfare isimli kendi albümünü piyasaya tanıttı.

Passion and Warfare albümün kayıtlarında Steve Vai’in Ibanez firması ile ortak tasarladığı 7 telli JEM elektro gitarlar kullanıldı. Albümle beraber “The Audience is Listening”, “I Would Love To”, ve “For the Love of God” şarkılarına video klipler çekildi. Albüm Grammy adayı oldu ve çeşitli müzik dergilerinden ödüller aldı.

Steve Vai bu arada vefat eden Frank Zappa’nın anısına yapılan “Zappa’s Universe” konserlerine katıldı ve bir Grammy ödülü kazandı.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>