займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Steve Jobs Kimdir?

steve jobs

Steven Paul Jobs, 24 Şubat 1955 tarihinde dünyaya gözlerini açtı. 1972 yılında Steve Jobs, Cupertino, Kaliforniya’da bulunan Homestead High School’dan mezun olduktan sonra Portland, Oregon’daki Reed College’e başvurmuştur; ancak bir dönem sonra Reed College’den ayrılmıştır.

Tarihler 1974 yılını gösterdiğinde, Steve Jobs Kaliforniya’ya geri dönerek “Homebrew Computer Club”‘un toplantılarına Steve Wozniak ile beraber katılmıştı. Jobs ve Wozniak, Atari Inc.’de, o zamanların popüler bilgisayar oyun üreticilerinden de, iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladılar.

1976 yılında Steve Jobs 21, Steve Wozniak’da 26 yaşındayken Apple Computer Co.’yu Jobs ailesinin garajında hayata geçirdiler. İlk olarak piyasaya çıkardıkları ev bilgisayarı olarak bilinen Apple I’dı ve satış fiyatı 666.66$’dı.
1977 yılında Steve Jobs ve Wozniak, Apple II’yu piyasaya sürdüler, o zamanlar Apple II ev bilgisayarları piyasasında oldukça önemli bir yere sahipti ve Apple firmasının bilgisayar piyasasındaki yerini daha da kuvvetlendirmişti. 1980 yılının Aralık ayında Apple Computer halka açılmıştı ve çok iyi değerlerle piyasada yer edinmişti. Aynı yıl Apple Computer, Apple III’i piyasaya çıkardı, fakat bu model bir önceki modelinin yerini tutmadı.

Steve Jobs’un Apple’dan Ayrılışı

Steve Jobs, Apple için ikna edici ve karizmatik bir yöneticiydi. Eleştirilere de göz önüne alındığında aynı zamanda düzensiz ve hırslı bir yöneticiydi. 1985 tarihinde Apple şirketi içinde oluşan bir kavga sonucu Jobs, Sculley tarafından görevlerinden çekilmiştir ve dışarı atılmıştır.

Apple’ı bıraktıktan sonra Jobs başka bir bilgisayar şirketini daha hayata geçirdi. Yeni firmanın adı NeXT Computer’dı. NeXT, Lisa gibi teknolojik olarak son derece gelişmişti; fakat hiçbir zaman, bilimsel çalışma alanları dışında, tanınır hale gelememiştir. Örnek vermek gerekirse Tim Berners-Lee özgün World Wide Web (WWW) sistemini CERN’de bir NeXT bilgisayarı kullanılarak geliştirmiştir. NeXT’deki bir sürü yenilik 2000’li yıllarının başlangıcında Mac OS X’de görülecektir.

Pixar


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

1986 yılında Steve ve Edwin Catmull ortaklaşa, Emeryville, Kaliforniya’da animasyon stüdyosu olan Pixar’ı hayata geçirdiler. Pixar Şirketi aslında Lucasfilm’in bilgisayar grafikleri bölümü üzerine kuruldu. Jobs, Lucasfilm’den bu bölümü 10 milyon $’a sahibi George Lucas’dan satın almıştır. Şirket neredeyse 10 yıl sonra patlamalarını Oyuncak Hikayesi (Toy Story) ile yapmışlardır. Ondan beri 1998 yılında Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life), 1999’da Oyuncak Hikayesi 2 (Toy Story 2), Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.), 2003’de Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) ve 2004 yılında İnanılmaz Aile (The Incredibles) filmleri ödüllere layık görülmüştür. 2006 yılında Cars, iki dalda Oscar’a aday gösterilmiş, 2007 yılında da Ratatouille, en iyi animasyon dalında Oscar kazanmıştır.

Kayıp Balık Nemo ve İnanılmaz Aile, Akademi Ödüllerinde en iyi animasyon film dalında ödül kazanmıştır.

Steve Jobs içi Apple’a Geri Dönüş Zamanı

1996 yılında Apple firması, Steve Jobs‘u kurduğu Apple şirketine geri getirmek için NeXT’i 429 milyon dolar karşılığında bünyesine kattı. Steve Jobs 1997 yılında Apple’ın geçici CEO’su seçilir.

NeXT’in satın alınması sonucu birçok teknolojisi Apple ürünlerinde kullanılmaya başlandı. Bunların arasında en belirgin olan örnek, NeXTSTEP’in geliştirilek Mac OS X’in yazılması gösterilebilir.

Steve Jobs, Apple şirketini geçmiş yıllardaki gibi kişisel bilgisayarlara kısıtlı kalmadan ürün çeşitliliğini artırdı. iPod taşınabilir müzik çalarının piyasaya sürülmesiyle birlikte, iTunes dijital müzik yazılımı diğer işletim platformlarına uygun halde piyasaya sürerek ve iTunes online müzik dükkanını açarak kişisel elektronik ürünleri ve çevrimiçi müzik piyasalarına el attı.

Steve Jobs, Apple’da yılda sadece 1$ karşılığında birkaç sene boyunca bu şekilde çalıştı, bu ona yanı sıra Guiness Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını sahip olmasına yetti. Tabii ki Apple şirketinden bu arada Steve Jobs’a hediyeler vermektedir. Örneğin: 1999 yılında 90 milyon $ değerinde bir jet ve sınırlı hisselerden yaklaşık 30 milyon $’lık bir pay.

Steve Jobs Vefatı

Jobs 2004’te kanser tedavisi görmeye başladı. 5 Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride “Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükunet içinde vefat etti.” açıklaması yapıldı.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>