займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Sezar Kimdir?

sezar

Roma’nın önde gelen ailelerinden Julian’ların bir üyesi olarak dünyaya gözlerini açtığında, kendisine sürekli siyaset ve iktidarın konuşulduğu bir ortamda bulmuştu. Siyasette söz sahibi olan bir ailenin ferdi olarak ikbal kapılarını açması pek zor olmadı. Kısa zamanda hazine yöneticiliği, bayındırlık memurluğu ve ombudsmanlık yaptıktan sonra o zamanlar Roma’nın vilayeti olan İspanya’da vali olarak karşımıza çıktı. Ama gözü yükseklerdeydi. Roma’ya döndü. Kısa zamanda Roma’nın hamisi olmuştu. Roma’ya dar geldiğini düşünüyordu. İçinden bir ses sürekli olarak aynı kışkırtıcı soruyu soruyordu: ” Madem sen koruyorsun, neden sen yönetmiyorsun? ”

İçindeki sesi dinledi. Senatonun uyarılarını dikkate almadı ve askerî otorite arasındaki sembolik sınır olarak kabul edilen Rubicon Nehri’ni, temayülleri ayaklarının altına alarak, orduyla birlikte geçti. Patlak veren iç savaşta Sezar, kendisiyle kader birliği yapmış orduyla cumhuriyetçileri hallaç pamuğu gibi attı. Cumhuriyetin idari organı senato bu oldubittiyi kabullenmişti. Sezar Roma’nın tek efendisiydi. Kendisini konsül ve diktatör ilan etti.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Sezar tarihin şaşmaz rutinlerinden olan iktidar sarhoşluğuna kapılmadı. Elindeki güçle reform yapmaya soyundu. Borcu azalttı, senatoyu genişletti. Takvimi revize ettirdi. Herkes diktatörlüğünün geçici olduğunu sanıyordu ki Sezar bombayı patlattı. MÖ 44’te kendisini ömür boyu diktatör ilan etti! Kazanlar kaynamaya başlamıştı. Aynı yılın 15 Mart’ında suikasta kurban gitti. Kendisini aralarına alıp hançerleyen senatörler arasında  bir zamanlar kol kanat gerdiği ve manevi oğlum dediği Brütüs’ün de bulunması, nankörlüğün ifade edilişi açısından kilit bir cümleye ilham kaynağı olmuştu: Sen de mi Brütüs?

Ölümünden kısa bir süre önce ”Şanın da, dünyanın da hakkını verecek kadar uzun yaşadım” demesini haklı kılacak bir hayat sürmüştü.


Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>