займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Polo Sporu Hakkında

polo

Polo sporu at sporlarından biridir ve 4 kişilik oluşan iki takım oyuncularının ellerinde bulundurduğu yaklaşık 10 santim çapında ki bir topa vurmalarıyla oynanan bir oyundur. Amaç tabii ki rakip kaleye gol atmaktır ve açıklamamızdan da anlayacağınız gibi iki rakip takımın kaleleri vardır.

Polo sporunu Türkiye de çok fazla tanıyan yoktur ancak sosyete diye tabir edilen insanlardan çok azı bu sporu yapmaktadır. Bu sporu Türkiye yeni tanısa da özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde zengin insanların yaptığı ve sevdiği bir spordur.

Polo sporunun tarihi ve çıkış noktası ise bir hayli gariptir. Bir pers ülkesi olan İran da çıktığı tahmin edilen oyun milattan sonra 1. Yüz yılda oynandığı tahmin edilmektedir. Bu kadar geçmişi olan bir sporun ve orta asya yani kökenlerimizin iyi olduğu bir oyuna yabancı kalışımız da bir hayli düşündürücüdür. Öyle ki atalarımızda çok iyi birer binici olduklarını da göz önüne alsak düşündürücü durumumuz bir kat daha artar.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Polo sporunun tarihi gelişimine bakarsak pers ülkesi olan İran da atlı süvarilerin ve kralın atlı muhafızlarının atikliğini geliştirmek için kullanılan bir spordu. 100 kişilik gruplar halinde oynanıyordu o zamanlar. O tarihler de tüm asyaya bu oyun yayılmıştı ve Hindistan’ı sömüren İngiltere ile birlikte Avrupa tarafından oynanan oyun İngiliz soylularının ve lordlarının milli oyunları haline gelmiştir. Ayrıca bir dönem Çevgen olarak Türk toplumunda da bu spor çok yapılmıştır.

Polo sporunu biraz daha açık anlatmak gerekirse;

Atlarda ki biniciler atları hızla sürerek ellerinde ki sopa yardımıyla rakip takımın kalesinden içeri futbolda “gol” diye tabir edilen atışı yapmaya çalışmaktadırlar. Polo sporu 300 yar gibi geniş bir alanda çim saha üzerinde oynanır.

Polo sporu açık havada ve nadiren de kapalı saha da oynanır. Genel de 6 şar dakikalık 4 devreden oluşur. Polo sporuna en benzer spor ise buz polosudur ancak bu ülkemizde çok fazla oynanmaz.

Polo sporunun çıkışı çok eski tarihe dayanmasına rağmen çok oynanmamasının nedeni çok yüksek bütçe istemesidir.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

4 Yorum Polo Sporu Hakkında

 1. haybi diyor ki:

  iyi

 2. ismini vermek istemeyen bir kişi diyor ki:

  Bence çok ama çok kısa biraz daha uzun olsa daha iyi olurdu maalesef ödevime yardımcı olamayacak …..
  ÜZGÜNÜM :(
  …………………………………………………………………—————————————————————————………………………………………………………………..

 3. zeynep diyor ki:

  çok zevkli bir spor zaten at binmek de çook keyifli

 4. "..... diyor ki:

  gerçekten çok güzel teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>