займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Pink Floyd – Efsanevi Grup

pink floyd

Grup 1965 yılında Roger Waters ve Nick Mason tarafından ilk olarak Sigma 6 adı altında Londra’da kuruldu. 1966 yılında gruba Rick Wright girdi. Grup ilerleyen yıllarda T-Set, Meggadeaths ve Abdabs olarak isimlerini değiştirdi. Bir süre Abdabs olarak devam ettiler ve yaptıkları müziği “rhythm and blues” olarak tanımlıyorlardı. Grubun üyeleri ağırlıklı olarak mimarlık öğrencileri tarafından oluşmaktaydı. Bir süre sonra grup dağıldı ve Roger Waters, Nick Mason ve Rick Wright etrafında tekrardan şekillendi. Roger Waters’ın eski okul arkadaşı Syd Barrett da gruba dahil edildi. Gruba caz gitaristi olan Bob Close da katıldı. Bob Close, grubun blues tarzından uzaklaşmasından sonra gruptan ayrıldı. Gruba isim düşünülürken Syd Barrett’in aklına iki caz gitaristi olan Pink Anderson ve Floyd Council‘in ilk isimlerinden oluşan Pink Floyd adı geldi ve grubun ismi Pink Floyd olarak belirlendi ve bu isimle artık dünya tarihine damga vurmaya hazırlanmış oldular.

İlk konserlerini 1965 yılında vermişlerdi. İlk defa kalabalık bir kitle önüne 1966 yılında International Times isimli yeraltı dergisinin açılış partisinde çıktı.

Grubun ilk kuruluşundan sonraki kayıtları ve çalışmaları ‘psychedelic rock’ tarzından çok uzaktı. Grup o yıllarda ciddi anlamda dinlenen ve de beğenilen caz müziğini, alt yapıları olarak benimsemişlerdi ve yaptıkları müziklerde bateri ve gitar alt yapılarını caz akorları üzerine kurarak başarı sağlamışlardı. İlerleyen zamanlarda kendilerini geliştirerek kendi müziklerini oluşturdular. Bunun müziğin ismi ne caz ne de psychedelic rock’tı. Bu, diğer müzik türlerinden farklılık gösteren bir müzikti. Bu tam anlamı ile Pink Floyd gerçeğiydi. O zamanlar tüm dünya Pink Floyd’u konuşuyor durumdaydı. Müzik otoriteleri bile ne yorum yapabileceklerini bilemiyorlardı.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

1970’de Atom Heart Mother albümünü yayınladılar. Pink Floyd albümün ilk şarkısını 23 dakikalık bir şarkı olan “Atom Heart Mother“ı bir orkestra ile beraber kaydetmişti. Grubun üç elemanının da solo eserleri ve bir tane daha deneysel parçadan oluşan bu albüm Pink Floyd’un o dönem en çok satan albümü olmuştu. Grup üyeleri ilerleyen zamanlarda bu albümü pek beğenmemiş olsalar da deneyselliği ve ses efektleriyle Pink Floyd ile bütünleşecek parçaların bulunduğu ilk albüm olma özelliğini taşıyordu. Albümün ismiyle ilgili soru soran gazetecilere grup üyelerinden Nick Mason şöyle cevap veriyordu: “Her şey atomik bir kalp makinesiyle hayata bağlanmış hamile bir kadının gazete manşetine çıkmasıyla başladı. Dünyanın annesini ya da dünyanın kalbini düşünmek istiyorsan ineklerle başlık arasındaki bağlantıyı da görürsün.”

1971 yıl içinde bulunan “Echoes” parçasıyla dikkat çeken Meddle albümü yayınlandı. Ses efektlerin daha da dikkat çektiği albüm, grup tarafından da grupça çalıştıkları ilk albüm olarak görülmüştü. Albüm İngiltere listelerinde 3 numaraya kadar çıktı.

Aradan geçen onca yılda birçok ödül alan Pink Floyd için artık sona doğru yaklaşılmıştı. Ve son birlikte görülmeleri Live 8 konserleriydi. Bu konserden sonra bir daha Pink Floyd sahnelere çıkmadı.

Aslında Pink Floyd’u bu kadar kısa anlatmak biraz zor oldu. Ancak şu kesin olarak bilinmektedir ki Pink Floyd dünyaya damgasını vurmuş ender gruplardandır.

Pink Floyd Albümleri:

 • The Piper at the Gates of Dawn
 • A Saucerful of Secrets
 • Ummagumma
 • Atom Heart Mother
 • Meddle
 • The Dark Side Of The Moon
 • Wish You Were Here
 • Animals
 • The Wall
 • The Final Cut
 • A Momentary Lapse of Reason
 • The Division Bell
Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>