займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Peyzaj ve Peyzaj Mimarlığı

peyzaj

Peyzaj belli bir noktadan bakıldığında görüş alanı içerisine giren doğal bir manzaraya verilen isimdir. Dilimize Fransızca’dan girmiş olan Fransızca bir kelimedir. Peyzaj anlamı ile bakıldığı zaman üzerinde yürüdüğümüz yollar çocuklarımız götürdüğümüz parklar bir ressamın yapmış olduğu tablo bir heykel tıraş evimizin rengi toprağın rengi çiçeklerin çeşitleri ve değişik renkleridir. Yani peyzaj gördüğümüz her yer hissettiğimiz her alanda mevcut olan bir türdür.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Ressamların yapmış oldukları doğa ve manzara resimleri de peyzaj olarak adlandırılan resim türüdür. Peyzaj üzerinde değişiklikler yapılmış olan bir bahçe ya da baktığımızda görmüş olduğumuz doğal güzelliktir. Peyzaj doğal ortam olduğu gibi aynı zamanda kültürel ortamı da bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar doğal peyzaj ve kültürel peyzaj olarakta adlandırılıp peyzajın ana temasını oluşturan temel kavramlardır. Aynı zamanda peyzaj bir yansımanın çeşididir. Peyzajı yapan veya düzenleyen kişiye peyzaj mimarı denir. Peyzaj mimarları dört yıllık peyzaj mimarlığı bölümünden mezun olduktan sonra kişilere verilen sıfattır. Peyzaj mimarları parklar bahçeler üniversitelerin kampüsleri turizm ve dinlenme alanları yerleşim yerleri ticari merkezler ve kamu kurum ve kurulaşları için uygun olan yerleri seçer ve bu yerleri düzenlerler. Aynı zamanda peyzaj mimarları sulak tarlalar için gerekli suyu sağlayan akarsu yataklarını ve hatta maden ocaklarını düzenleyebilme yetkisine sahiptirler. Ayrıca insanlar tarafından tahrip edilmiş olan ormanlarımızı parklarımızı sahillermizi kısacası insanların ortak kullanım alanları da düzenlemekle ile yetkilidir. Doğal kültürel ve tarihsel kalıntıları kapsayan bir konu olan peyzaj bizlere eskiyi yenileten görsel kalite sunan bir konudur. Kısacası peyzaj yaşadığımız nefes aldığımız her alanda vardır ve var olmalıdır. Peyzaj mimarları da yaptığı ve yenileştirdiği her ortamı bilimsel olarak yaptığı için o ortamı bozmazlar.

 

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>