займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Para Biriktirme Alışkanlığı ve İpuçları

para biriktirmek

Bu yazımızda para biriktirme alışkanlığından bahsedip nasıl daha etkin ve verimli para biriktirebileceğimize dair bazı ipuçlarından söz edeceğiz.

İnsanlığın tarihini göz önüne alırsak “varlık” ve “bir şeylere sahip” olma insanın hem kendisini güçlü hissetmesinin hem de toplum içinde güçlü bir durumda bulunmanın en temel şartı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu tarihsel dönemlerde “maddesel” birikimler olarak karşımıza çıkmasına rağmen günümüz dünyasında teknoloji ile birlikte “sanal varlık” ve de taşınmaz mallar yani gayrımenkuller olarak karşımıza çıkmaktadır.

Biz bu yazıda büyük ölçekli birikimlerden çok “zor durum” parası olarak adlandırılan ama çoğu zaman hayat kurtaran bir birikimden söz edeceğiz.

Çoğu insan için para biriktirmek zorlayıcı bir faktör oluyor. Bu insanların içgüdülerinden kaynaklanan bir şey. O kadar ki halk arasında “ne kadar verirsen harcar” gibi bir söylem bile dolaşmaya başlamıştır.

Şimdi gelelim nasıl kendimizi zor durumda bırakmadan para biriktirebileceğimize.

Öncelikle bunu istemeniz gerekmektedir. İstemeden hiçbir şey olmaz. Elinize toplu bir para geçtiğinde örneğin maaş aldığınızda her ay kendi bütçenize göre bir miktar belirleyip bu miktarı açacağınız farklı bir birikim hesabına yatırmanız birikim yapmanızın birinci önceliği olacaktır. Mesela çalıştığınız bir bankada Vadeli Mevduat Hesabı açarak belirlediğiniz miktarı oraya aktardıktan sonra kalan para üzerinden aylık bütçenizi belirlemeniz gerekmektedir.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Örnek verecek olursak, maaşınız 1000TL diyelim ve her ay 100 lira bir kenara atmak niyetindesiniz. Yapacağınız ilk iş bu parayı nakite çevirmeden 100 lirayı belirlediğiniz hesabınıza aktarmak ve geriye kalan 900 lira ile bir sonraki maaş gününe kadar idare etmek için psikolojinizi ve bütçenizi ayarlamanız gerekmektedir.

Bankalarla çalışmak istemeyen ve birikimlerini ellerinde tutmak isteyen kişiler için de farklı bazı metodlardan bahsedilebilir.

Öncelikle gram altın alabilir ve bu altın kartlarını güvenli bir yerde saklayabilirsiniz. Altın kartları nakit para olmadığı için harcamak içgüdüsü size gelmeyecektir ve bu birikim yapmanızı sağlayacaktır.

Diğer bir alternatif ise döviz biriktirmektir. Bu da aynı altında olan mantık gibi iş görecektir.

En basit olanı ise şöyle bir sistem uygulamaktır. Örneğin akşama kadar dışarıdaydınız ve eve geldiğinizde cebinizde 3-5 liraya denk gelen bozuk para var. Bu parayı kumbaranıza atıp birikim yapabilirsiniz ve inanın çok kısa sürede tahmininizden çok bozuk para biriktirmiş olacaksınız.

Bol kazançlı günler dileriz…

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: ,

1 Yorum Para Biriktirme Alışkanlığı ve İpuçları

  1. Ferdi Yücel diyor ki:

    Para biriktirmek günümüzde çok önemli oldu.Eski günleri düşündüğümde hayat gerçekten daha kolay ve ucuzdu.Bu günkü haberlerde sarımsağın kilosunun 12 TL olduğunu gördüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>