займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır?

phalaenopsis orkide bakımı

En çok satılan en pahalı çiçekler arasında gelir orkide. Sebebi her ne olursa olsun birçok kişi bu çiçeği tercih eder. Bakımı da bu yüzden önemlidir orkidenin.

Orkide yetiştirmenin zor olduğu fikri yaygın olsa da aslında onun diğer çiçekleri yetiştirmekten bir farkı yoktur. Dünyanın  tropik ya da yarı tropik bölgelerinden gelmektedir evde yetiştirmeye çalıştığımız orkideler. Bu çiçek türününü yetiştirmenin en önemli kuralı orkidemizin evimize uygun olup olmadığını bilmekten geliyor. Phalaoenopsis adı verilen  türü evimizde en kolay yetiştirebileceğimiz bir orkidedir. Bu türün çiçekleri iki ile altı ay arasında çiçekli kalabilen en uzun ömürlü olanıdır. Phalaenopsis, doritis, ve bazı paphiopedilum, dendrobium  sıcak seven orkide türleridir. 8-27 C derece arasında ki sıcaklıklar uygun olan sıcaklıklardır. Cymbidium, odontoglossum, miltonias, ve bazı paphiopedilum, dendrobium türleri ise tam tersine soğuk seven orkide türleridir. 12 – 21 C derece arasında ki sıcaklıklar bu türler için uygun olan ortamdır. Orkideleri nereye yerleştirirseniz yerleştirin ama kesinlikle öğle güneşini dik alan bir yerde olmasın. Perdelerin arkasında olması ormanda  palmiyelerin arasından süzülen ışık gibi çok faydalı olacaktır. Orkide için nem çok önemlidir. Bağıl nemin %40-80 arası olması uygundur. Nem miktarı çakıl dolu tepsilere su konarak artırılabilir. Bunu yaparken orkide saksısını çakıl üzerine oturturken su seviyesinin çakıllardan altta olmasına dikkat etmeliyiz. Günlük spreyle su püskürtmek de nem oranını artırabilir. Ortamın bağıl nemine, saksı harcının yapısına, saksı türüne (toprak veya plastik)  ve büyüklüğüne göre sulama sıklığı da değişir. Orkideler genelde iki sulama arasında kurumayı severler. Yavru orkideler, etli köklü ve yaprakları, ince orkideler  sürekli nemli kalmayı tercih ederler.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

ORKİDE SAKSI TOPRAĞI NASIL OLMALI?

Pek çok orkide doğada tropikal ormanlarda ağaç üzerlerine tutunmuş , kökleri aşağı sarkar vaziyette yaşar. Kökleri genelde günde bir kez yağmurla ıslanıp kurur. Bu ortamı ona evde sunmak amacıyla saksının toprağını çam kabukları, hindistan cevizi lifleri, pomza veya sphagnum yosunu gibi saksı materyallerinden oluşturmak gerekir. Bu ortam sağlayıcılar çiçekçilerde ya da internette hazır karışım halinde bulunabilir.

GÜBRELEME NASIL OLMALI?

Orkideleri düzenli olarak gübrelemek gerekir. Bunun için NPK 15-5-5 kompoze gübreden 4 litreye yarım çay kaşığı karışıtırlarak kullanılabildiği gibi orkideler için özel olarak hazırlanmış gübreler de kullanılabilir. Yazın haftada bir kez, kışın ise azot oranını düşürmek suretiyle ayda bir kez gübreleme yapmak çok verimli olacaktır.

İster kendi evinize, isterse bir başkasına alın bu özel çiçeğin bakımı kolay olanını tercih etmek hem sizin hem de aldığınız kişinin yrtiştirebilmesi için kolay olacaktır.

Onu güzel günlerde kullanmak dileğiyle…

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>