займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Ne Zaman Emekli Olabilirim?

emeklilik

Emeklilikteki Prim Gün Sayısı
Emeklilik yaşı hesaplamalarında kişinin ilk sigortalı olduğu tarihten itibaren Sosyal Güvenlik Kanunu’nda emeklilik tarihine hangi aralığa denk gelmesi gerekiyorsa bu tarihlerde sigortalı olarak çalıştığı sürelerin toplamı o emeklilik tahsis talebinde bulunduğu günde; Örneğin erkeklerde 25 yıl sigortalılık gününü doldurması gerekiyor ise 25 yılı doldurduğu tarihten itibaren tahsis işlemleri yapılır. Kadınlarda ise 20 yıl sigortalılık süresini doldurduktan sonra tahsis işlemleri yapılır.

Erkeklerde Emeklilik Yaşı
Erkeklerin emeklilik yaşına baktığımızda kademeli geçiş söz konusudur. 1 Mayıs 2008 tarihinden öncesi ve 1 Mayıs 2008 tarihinden sonrası olarak iki gruba ayırmak mümkün. 1 Mayıs 2008 tarihinden öncesini de iki gruba ayırabiliriz esasında ama kafa karışıklığı yaratmaması açısından buna girmeye gerek yoktur. Erkeklerde emeklilik yaşlarında kademeli geçiş var dedik. Kademeli geçişler 5510 sayılı yani 1 Mayıs 2008 tarihinden öncesi sigortalılar için eski Sosyal Sigortalar Kanunu 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanuna tabi işlem görmekte, 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olan erkeklerin emeklilik işlemleri 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre yapılır.

Kadınlarda Emeklilik
Kadınların sigortalılığına baktığımızda 1 Mayıs 2008 tarihinden önce sigortalı olan kadınlar ile 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanların emeklilik tahsis işlemlerinde farklılıklar vardır.

1 Mayıs 2008 tarihinden önce sigortalı olan kadınlar 506 Sosyal Sigortalar Kanuna tabi olarak emeklilik işlemleri gerçekleştirilir.

1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı olan kadınların ise 5510 Sosyal Sigortalar Kanuna tabi olarak emeklilik işlemleri gerçekleştirilir.

Bu neyi değiştirir iki grup arasında?
506 Sosyal Sigortalar Kanunu’nda emeklilik şartları 5510’a göre daha kolaydı. 5510 Sosyal Sigortalar Kanunu’nda ise sigorta prim gün sayısı uzatıldı dolayısıyla farklılık bundan arz etmektedir.

Bağkur’lu kadınlarda ise 1 Ekim 1999 tarihinden önce Bağkur’lu olan kadınlar 25 yıl Bağkur primi ödeyerek emeklilik hakkını elde edebiliyorlar idi. 5510 sayılı kanun ile emeklilik sandığına bağlı kadınlar arasındaki farklılıkta 9000 güne eşitlenerek ortadan kaldırılmış oldu. Dolayısıyla emekli sandığına tabi çalışan memur kadınlarla Bağkur’a tabi çalışan esnaf ya da özel ticari işletmeleri olan kadınların emeklilik yaşları ve prim günleri eşitlenmiş oldu.

Emeklilik Süresi
Emeklilik yaşı işe başlama süresine göre kişi 18 yaşını doldurduktan sonra uzun vadeli sigorta kolları dediğimiz ölüm, yaşlılık ve malullük sigorta prim kollarına adına prim ödemesine başlandığı tarihten itibaren başlar. Doldurması gereken süre; örneğin erkeklerde 25 yıl sigortalı olması gerekir ve bu da 9000 gün eder.  25 yılın karşılığında doldurması gereken günü doldurduğunda yaşıyla geçen süre arasındaki farkı hesaplanıp emeklilik tahsis işlemlerinde dikkate alınır.

1970 doğumlu kişi sigortaya 1990 yılında başladı ve bu kişi örneğin 2010 yılında emekli olması gerekiyorken yaş şartını yerine getiremediğinden emekli olamaz. Ama bu süre içerisinde prim gün sayısını doldurmuş olur. Dolayısıyla yaş şartının dolduracağı örnek olarak 2015 yılına kadar prim ödemeden çalışmaya devam etmeyebilir ya da prim gün sayısını arttırarak emeklilikte maaş artışına kaynak oluşturabilir.

Doğum Borçlanması
Doğum borçlanması 1 Ekim 2008 tarihinde 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu ile hayatımıza girmiştir. Daha öncesinde erkeklerde olan askerlik borçlanmasına benzer türde olan bu uygulama kadınlarında doğum borçlanma nedeniyle sigortalılık dışında kaldığı süreyi borçlanmaları neticesiyle bu hakkı elde etmiş oldular ve burada biraz eşitlik sağlanmış oldu.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Kadın sigortalı, çalışma hayatını zorlandırdığı yani sigortalılığı sona erdiği tarihten itibaren 300 gün içerisinde çocuğunu dünyaya getirir, çocukta yaşarsa bu süreyi borçlanabilir. Bu süre kadınların yaş şartını yerine getirdiği prim gün sayısı eksiklik var ise o zaman doğum borçlanması yapması kendi lehine olacaktır. Yani 40 yaşında emekli olacak, 5000 güne ihtiyacı var. 40 yaşına gelmiş fakat 4600 ya da 4700 prim gün oluşmuş bu 300 günü borçlanarak prim gün sayısını doldurur ve emeklilik hakkını elde edebilirler.

SSK’dan Bağkur’a Geçiş
SSK’lı iken bir süre SSK’ya prim ödedikten sonra Bağkur’a geçenler eğer emeklilik işlemlerinde emeklilik sürelerini doldurduklarında tahsislerinde bulunacaklar ise 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nda yapılan değişiklikler son yedi yıl içerisinde hangi kuruma daha çok prim ödemiş ise emeklilik işlemleri o kurum üzerinden yapılır. Eğer Bağkur’a daha fazla prim ödemişse son yedi yıl içerisinde dolayısıyla sigortalılıkta geçen süreyi Bağkur’a aktarılır. Bağkur statüsünde emeklilik işlemleri yapılır.

Bunu biz aslında çok fazla tasvip etmiyoruz. Son yedi yıl içerisinde eğer farklı kurumlara prim ödemesi söz konusu ise Bağkur’u ikinci planda tutmayı öneriyoruz. Çünkü Bağkur’da ki hem yaş şartları hem prim ödeme gün sayısı sigortaya göre daha dez avantaj durumdadır. Biz mümkün mertebe sigortalılara eğer statüleri eşit ise sigortayı ön plana çıkarmalarını öneriyoruz. Ama Bağkur’dan devam etmek isteniliyor ise, şartlar gerektiriyor ise burada sigortalılıktan çok prim ödemesi ve daha çok prim gün sayısına katlanması gerekiyor.

Yıpranma Payı
Yıpranma payına biz fiili hizmet zammı diyoruz. Filli hizmet zammı 4A sigortalıları ve 4C sigortalıları için vardır. 4B sigortalıları yani Bağkur’lular için fiili hizmet zammı öngörülmemiştir. Fiili hizmet zammından yararlanacak olan iş kolları, fiili hizmet zammı çizelgelerinde belirtilmiştir. Bunları kısaca örneklendirmek gerekirse; Su altı, madenlerde çalışan yer altı işçileri fiili hizmet zammından yararlanmak için, örneğin madenlerde çalışanlar için 180 gün, su altında çalışanlar 60 gün olmak üzere çalıştıkları her yıl başına fiili hizmet zammı alır.

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nda herhangi bir değişiklik söz konusu olmamıştır. Fakat son zamanlarda yapılan uygulamalara baktığımızda itfaiyelerde çalışanlar ve radyoloji bölümlerinde çalışanlara fiili hizmet zammı uygulanmadığı ya da sadece o günkü hizmetin şarkılığı olarak fiili hizmet zammından yararlandırıldıkları görülmektedir. Oysa bu kanunun ruhuna aykırı bir uygulamadır. Burada bir çifte standart söz konusudur. Fiili hizmet zammı çizelgesinde yazan iş kollarında belirtilen gün karşılığında yıllık bazda düşünülmesi gereken bir uygulamadır.

Engellilerde Emeklilik İndirimi
Engellilerde yaş şartı aranmaz. Engellilerde prim gün sayısı ve emeklilik süresi aranır. Sosyal Sigortalar Kanunu’na tabi ya da bir başka değişle 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanununa tabi engelliler ile devlet memuru, emekli sandığına bağlı devlet memurlarının bir kısmı engelli statüsünde yer alır. Bağkur’lu olanlar engelli statüsünde değerlendirilmezler. Bu da Sosyal Güvenlik Kanununda bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktadır.

%40 ila %49 arasında engelli durumunda bulunanlar 18 yıl prim süresi ve 4680 prim gün sayısı,  %50 ve %59 arasında engelli durumunda bulunanlar 16 yıl prim süresi ve 4320 prim gün sayısı, %60 ve üzerinde özrü bulunanlar 15 yıl prim süresi ve 3600 prim gün sayısı ile emekliliğe hak kazanır.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>