займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Münazara Nedir? Ülkemizde Münazara ve Parlamenter Münazara

münazara

Günümüz dünyasında bir şeyleri tartışabilmek, bu tartışmalardan bir sonuca varabilmek, karşıt düşüncelerin bir arada aslında nasıl beraber anlamını koruduğunu anlayabilmek, empati kurabilmek, anlayışlı olmak gittikçe zorlaşıyor. Bunun yanı sıra, özellikle üniversite öğrencilerinin okullarında kurduğu “Münazara Kulüp”leri tam tersine farklı görüşlerin özgürce çatıştırılabileceği ortamlar yaratmak adına, birçok münazara turnuvası düzenliyor. Organizasyon komitesinden, jürilere ve yarışmacılara herkes üniversite öğrencilerinden seçiliyor. Kısacası her düşünceye bir şans veriliyor.

Münazara bir konu üzerinde karşıt görüşlere sahip insanların özgürce düşüncelerini savunabildiği bir tartışma platformudur. Münazara söyleşi, konferans, sempozyum gibi edebiyatın bir parçasıdır. Bir münazara maçının konusunu seçmekte sınır yoktur. Konunun tartışılabilir olması yeterlidir. Fakat maç konuları genellikle güncel, sosyal ve siyasal meseleler arasından seçilir.

Ülkemizde üniversiteler arası münazara şampiyonalarında Parlamenter Münazara kuralları uygulanır. Parlamenter münazaralarda hükümet ve muhalefet olmak üzere iki taraf vardır. Hükümet açılış, hükümet kapanış, muhalefet açılış, muhalefet kapanış olmak üzere 2şer kişiden oluşan 4 takım ve toplamda 8 yarışmacı vardır. Tartışılacak konu bir kaç gün önceden verilebileceği gibi, 15dk önceden de verilebilir. Takımlar verilen konuyu belli kurallar çerçevesinde tartışmak zorundadır. Ayrıca maçı değerlendirecek olan bir jüri komitesi vardır. Bu komite maçın sonunda 1.,2.,3. ve 4. olan takımları açıklar ve geri bildirimde bulunur. Geri bildirim jürinin sıralamayı yaparken nelere dikkat ettiğini açıkladığı maçın çatışma noktalarını da özetleyen konuşmadır.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Tartışılacak olan konu ve takımların pozisyonları genellikle maçın başlangıcından 15dk önce açıklanır. 15dk’lık süre içerisinde münazırlar kendilerine verilen göreve ve savunacakları düşünceye uygun bir strateji geliştirerek kısa kısa notlar alırlar. Maç esnasında bu notlardan yararlanabilirler. Konuşmalar her münazır için 7 dk’dır. Bir münazara maçı olumlu bir şekilde devam ederse ortalama 1 saat sürmektedir. Bu bir saatin sonunda jüri heyeti aldığı notlara bakarak maçın galibini açıklar. Jüri heyeti kesinlikle münazırların sunumlarını ne kadar etkileyici yaptıklarına değil, düşüncelerinin ne kadar sağlam ve tutarlı olarak ayakta kaldığına bakarak galibi ilan ederler.

Ülkemizde çoğu üniversiteli münazırın katıldığı ve en seçkin turnuvalardan biri olan “Türkiye Ulusal Münazara Şampiyonası” düzenlenmektedir. Her yıl turnuvaya ev sahipliği yapacak olan üniversite yılda iki kez her üniversiteden bir temsilci ile toplanan “Türkiye Ulusal Münazara Konseyi” tarafından belirlenir. 2010 yılının şampiyonu Galatasaray Üniversitesi, en iyi konuşmacı Galatasaray Üniversitesi ve ev sahibi Selçuk Üniversitesi olmuştur.

Türkiye Ulusal Münazara Şampiyonasının yanı sıra itibarlı yarışmalardan biri de “İstanbul Münazara Şampiyonası”dır. Bu turnuvada yine Parlamenter Münazara

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>