займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Muhammed Ali Kimdir?

muhammed-ali

Muhammed Ali bir çok kişiye göre tarihin en iyi ağır sıklet boksçusudur ve doğuştan bir şampiyondur. Amerika Birleşik Devlet doğumlu olan Muhammed Ali 1942 yılının 17 Haziran gününde dünyaya gelmiştir. Amerika da bir İrlanda’lı olarak dünyaya gelen Muhammed ali henüz 12 yaşındayken boksla tanışmış ve kısa zaman içinde amatör dövüşlere adını yazdırmıştır. 1960 yılında Roma’da ağır hafif sıklette altın madalyayı kolayca alan Muhammed Ali profesyonel kariyerinin ilk ciddi başarısını elde etmiştir. Bu andan itibaren ciddi bir üne sahip olma yolunda hızla ilerleyecektir.

Amerika’lı boksör 1964 yılında daha henüz 22 yaşındayken çıktığı finalde s.Liston’u devirerek dünya şampiyonluğuna ulaşmıştır.  Bu zaferden hemen sonra ise Hıristiyanlıktan vazgeçip Müslümanlığı tercih eden Muhammed Ali bugünkü ismini o zaman almıştır. Bu kararından sonra 1967 ile 1970 yılları arasında aşığı olduğu boksa ara vermek zorunda kalmıştır. Bundan sonra da Vietnam – Amerika Birleşik Devletleri savaşı çıkar ve Muhammed Ali karakterli bir duruş ortaya koyarak ; “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadı ki onlarla neden savaşayım” der. Bu sözü ona 5 yıl hapis olarak ve 10 bin dolar para cezası olarak geri dönecektir. Ayrıca daha kötüsü lisansı ve pasaportu elinden alınan boksçu maddi sıkıntılara düşüp iflas ettiğini açıklamak zorunda kalmıştır. Bir süre ailesinin maddi yardımları ile geçinen Muhammed Ali 1970’te açtığı karşı dava olan temyiz davasında haklı çıktı ve boksa geri döndü.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

1971 de kariyerine hızla devam ettiğini gösteren ve asrın maçı diye nitelendirilen maçta ilk defa boks hayatında mağlup oldu. 3,5 sene sonra böyle zor bir maça çıkmasını hata olarak nitelendiren uzmanlara rağmen en kısa zamanda tekrar şampiyon olmak için çok çalışıyordu. Ardından yaptığı ve çenesinin kırıldığı maçta profesyonel kariyeri bitti gibi yorumlar yapılan Muhammed Ali müthiş bir azimle art arda yaptığı maçlarda rakiplerin kendisinden üstün olan unvanları bir bir aldı. Nihayetinde asrın maçını kaybettiği Ken Norton’ı da yenerek aylar sonra rövanşı aldı.

Böyle bir müthiş kariyer başlangıcına sahip olan Muhammed Ali yaşlılığında Parkinson hastalığına yakalanmıştır ve uzun süredir gözlerden uzak bir şekilde bir çiftlikte yaşamaktadır. Kendi değimi ile “bütün zamanların en iyisiyim” sözü hala kendisi için geçerlidir ve daha iyisini dünya henüz görmemiştir.


Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>