займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Mona Lisa Tablosunun Bilinmeyenleri

mona-lisa

16. yüzyıla ait en önemli eserlerden biri olarak kabul edilen Mona Lisa oldukça ilginç ve başarılı bir eserdir. Yağlı boya tablosu olmasına rağmen üzerinde ne bir parmak izi ne de fırça darbesi tespit edilebilmiştir. Mona Lisa tablosunun bu nedenle nasıl yapıldığı hala gizemini korumaktadır ancak bununla ilgili birkaç teori bulunmaktadır.

Mona Lisa tablosu Leonardo Da Vinci tarafından yapılmıştır. Tablonun gizemlerle dolu olarak görülmesi aynı zamanda da Leonardo Da Vinci’nin kimliği ile de alakalıdır. Döneminin çok ötesinde bir zekaya ve yeteneğe sahip olan Leonardo Da Vinci sadece bir ressam ve sanatçı değildir. Değeri çok sonradan anlaşılan oldukça önemli bilimsel çalışmalara ve felsefi yapıtlara da imza atmıştır. Bu nedenle yapımı üzerinden 400 yıl geçmesine rağmen Mona Lisa hala üzerinde çalışmalar yapılan ve en ünlü eserlerin başında yer alan bir tablodur.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Louvre Müze’sinin  en önemli eseri olarak kabul edilen bu eser yüz ifadesindeki belirsizlik, kompozisyonundaki anıtsallık, atmosferdeki ilginçlikler nedeniyle uzun süre konuşuldu ve araştırmalara konu oldu. Söz konusu araştırmalar halen devam etmektedir. Özellikle Mona Lisa tablosundaki gülüş konusunda çok önemli tartışmalar ve araştırmalar yapılmıştır. Sonunda bu araştırmalar 3 boyutlu lazer teknolojisi ile  önemli cevaplar edinilmesine yol açmıştır.

Pek çok karikatüre de konu olan bu tablo filmlere ve kitaplara konu olmuştur. Da Vinci’nin şifresi adlı kitap sansasyon yaratmış ve tablonun ününe ün katmıştır. Oldukça efsanevi hale gelen bu tablo sanat tarihi açısından önemli bir eser ve eşi benzerine az rastlanır özelliklere sahip bir sanat eseridir.

Günümüzde hala Mona Lisa’nın kim olduğuna ve tabloda anlatılanların ne olduğuna ilişkin önemli tartışmalar olsa da bunlar tarihin gizeminden çok Da Vinci’nin sanat anlayışı ile ilgili bir durumdur. Çünkü bulunan kayıtlar  tablonun oldukça yeni olduğu günlerde bile çok da anlaşılmadığı ve gizemli bir eser olarak gözlemlendiğini ortaya koymuştur. Belki de bu yüzden dünyanın en çok tanınan tablosu olmayı başarmıştır.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>