займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Meşhur Karadeniz Yaylaları

karadeniz yaylaları

Karadeniz ve özellikle Doğu Karadeniz yaylaları ile meşhurdur. Çok yüksek ve engebeli bir araziye sahip olan Karadeniz’de, yaylalar önemli bir yerleşim alanları olarak kullanılmaktadır. Türkiye’nin yayla turizminin en yoğun yapıldığı yerler, Doğu Karadeniz yaylalarıdır. Doğa ile insanın zor mücadelesinin sahne olduğu yaylalar Karadeniz’de sadece yerleşim yeri olarak değil, turizm merkezi olarak da kullanılmaktadır.

Trabzon’da Zipona, Kadırga, Sis Dağı, Kayabaşı gibi bir çok ünlü yaylalar vardır. Rize’de Ayder ve Ovit yaylaları çok ünlü yaylalardır. Bu yaylalar yıl boyunca turist çekmekte ve ziyaret edilmektedir. Karadeniz’de yayla bir yaşam biçimidir. Yaylaya çıkış adeta bir düğün hazırlığında yapılır. Yaz başlangıcında köydeki evlerde eşyalar toplanır, inekler süslenir, kıyafetler giyilir ve toplu bir şekilde türküler, şarkılar, kemençeler çalınarak adeta bir şenlik havasında yaylalara çıkış yapılır. Yaylalara çıkarken inanılmaz bir mutluluk yaşanmaktadır. Yaylalarda hayvancılık bir uğraş alanı olup, kışa kadar buralarda kalınmaktadır.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Yaylalara yapılan turistik gezilerde inanılmaz bir oksijen, insanın ciğerlerine dolmakta ve insanlar gerçekten nefes aldığını hissetmektedir. Yaylalarda belli zamanlarda şenlikler düzenlenip, insanların toplandığı eğlenceler düzenlenip, kemençe, davul ve zurna eşliğinde horonlar oynanıp, halaylar çekilir. Şenlik zamanlarında yaylalar dolup taşar, toplu yemekler yenir ve zaman geçirilir. Çok eskiye dayanan bu kültür, günümüzde hala devam etmektedir. Yaylalar Karadeniz’in bir kültürü olup, bu kültüre inanılmaz bağlılık ve sahip çıkma ruhu kendini korumaktadır.

Günümüzde şehirlerin kirli havasında, gürültüsünden ve sıkıcılığından kurtulmak için yaylaya çıkıp temiz havada sakin bir gün geçirip, ruhunuzu dinlendirmek, insan sağlığı ve moral için çok önemlidir.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>