займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Mavi Kapak Değil Her Renk Plastik Kapak

renkli kapaklar

İzmir Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin uygulamaya koyduğu Mavi Kapak Toplama Kampanyası bugüne kadar binlerce engelliye umut ışığı oldu. Zamanla Türkiye’nin dört bir yanına yayılan kampanya bir çok yardım kuruluşu tarafından organize edilmeye başlandı.

Omurilik Felçlileri Derneği, mavi plastik kapağın tekerlekli sandalyeye dönüşmesini sağlayan en önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi. Her gün plastik kapak dolu çuvallar, derneğin İstanbul Ataköy’deki deposuna geliyor.
Her ay yaklaşık 15 ton civarında kapak toplanıyor. Daha sonra toplanan kapaklar kamyonlarla Çerkezköy’deki geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Kapaklar büyük bir dikkatle kırma makinelerine atılıyor. Daha sonra granül makinesinde mercimek tanesi haline getirilip plastik fabrikalarına satılıyor. Elde edilen ham maddeyle çeşitli ürünler elde ediliyor. Elde edilen plastik ürünlerin satışından elde edilen gelir de derneğin hesabına aktarılıyor.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Otomatik olmayan (el kuvvetiyle çalışan) sandalye için 350 ile 500 kilo kapak gerekirken, akülü (otomatik) sandalye için 3 tona yakın kapak gerekiyor.

Kampanyanın Mavi Kapak ismiyle başlatılmasına rağmen, her türlü ve her renk plastik kapak toplanıyor. Deterjan, ilaç, ıslak mendil, yağ, damacana vs. kapaklarının hepsi kabul ediliyor.

Ayrıca Omurilik Felçlileri Derneğinin 3430 numaralı yardım hattına boş mesaj atarak, 5 lira bağışta bulunulabilir.

Bireysel olarak toplanan kapaklar okullara, Migros, Kipa gibi lojistik sağlayan firmalara ya da 5 TL karşılığında 30 kg kadar PTT’ye teslim edilebilir.


Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>