займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Leonardo Da Vinci Kimdir?

da-vinci

1452 yılınının Nisan 15 ‘inde İtalya da doğan Leonardo Da Vinci Avrupa’nın rönesans devrinde doğmuştur. Rönesans devrinin en ünlü kişilerinden olan hatta Rönesans devrinin Avrupası’na damga vurmuş biri dersek hata etmiş olmayız. Leonardo Da Vinci mimar, mühendis, mucid, matematikçi, anotomist, müzisyen, heykeltıraş ve ressamdır. Bu alanların hepsinde başarılı olan Leonardo Da Vinci Rönesans döneminin sanatını en üst seviyeye taşımıştır.

Leonardo Da Vinci gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biri olarak tarihe geçmiş olsa da buluşları da tarihin akışını değiştirecek seviyededir. Ancak ilk önce sanatsal önemli yapılarını hatırlatmak gerekirse en ünlü yapıtı Mona Lisa 1503 – 1507 ‘dir ve onun öncesinde de çok önemli bir baş yapıtı vardır; 1495 -1497 yılları arasında bitirdiği Son Yemek’tir.

Leonardo Da Vinci İtalya’nın Vinci kasabası yakınlarında ki Ser Piero da Vinci ile Caterina ‘nın evlilik dışı çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.  Leonardo Da Vinci ‘nin tam ismi ise “Vincili Piero’nun oğlu Leonardo” anlamına gelen ismi “Leonardo di Ser Piero da Vinci” dir. Eserlerini ise Leonardo veya Io Leonardo ( ben Leonardo ) diye imzalamıştır.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Leonardo’ya bebekliğinde annesi baktı ancak birkaç yıl sonra annesi başka bir adamla dünya evine girerek babasının hemen hemen hiç uğramadığı büyükbabasının evinde yaşamaya başladı. Hayata şansız bir giriş yapan Leonardo Da Vinci ailesi tarafından çok fazla sevgi görmedi ancak amcası Francesco onu sevmişti

Böyle bir çocukluğa sahip olan sanatçı Rönesans dönemine adeta damga vurmuştur. Günümüzde hala dünyanın en önemli yapıtları arasında olan Mona Lisa ile özdeşleşen Leonardo Da Vinci tarihin unutamayacağı kadar büyük bir dehadır.

Leonardo Da Vinci 1519 yılının baharında 2 Mayıs’ da Amboise’da  ki evinde 67 yaşında vefat etmiştir. Ölümü efsaneleşmiş olan sanatçı, mücid, bilim adamı artık ne demek isterseniz; Bu dehanın kralın kollarında can verdiği rivayet edilir. Ancak ciddi kaynaklara göre bilinmektedir ki kral 1 Mayıs 1519 günü başka bir şehirdedir ve bir günde oraya gelmesi mümkün değildir. Duyarsanız bu gerçekliği olmayan efsaneyi anlatalım istedik. Vasiyetinde belirttiği gibi mirasının büyük kısmını Melzi’ye bıraktı. Büyük deha Leonardo Da Vinci Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verildi.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

1 Yorum Leonardo Da Vinci Kimdir?

  1. bedirhan diyor ki:

    gerçekten çok güzel ve zorlu bir hayatı varmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>