займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Laptop bataryaları nasıl uzun dayanır: Batarya hakkında püf noktalar

laptop-batarya

Durağan enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir tür depodur batarya. Günümüzde kullanılan bir çok alet batarya ile çalışmaktadır. Gün içerisinde elimizden hiç düşürmediğimiz telefon, seyahatlerdeki vazgeçilmez dostumuz laptoplar batarya esasına göre enerjiyi depolamaktadır. Böylesine hayatımızda ön plana sahip ürünler çok uzun süre kullanımı mümkün değildir. Mesela bir laptop ortalama 3-4 saat gitmektedir. Fakat gelişen teknolojiyle beraber son yıllarda 9 cell bataryalar sayesinde bu süre 8-9 saati bulabilmektedir.
En beklenmedik anda şarjı biten laptop bataryaların ömrü dikkat edilecek bazı kriterlerler ile artacaktır.
–    Dizüstü bilgisayarların bataryalarının uzun ömürlü olması için olabildiğince tam doldurma boşaltma işini uygulayınız. Yani batarya tam dolu ikazı alana kadar dolduktan sonra elektrik kaynağını kesiniz. Bu şekilde yapılan uygulama bataryayı daha aktif edeceğinden yararlıdır.
–    Bataryanın bitmesine kısa bir süre kala (15-20 dakika) elektriğe bağlayınız. Hiçbir zaman tam bitmesini beklemeyiniz. Bu bataryanın zarar görmesine neden olacaktır.
–    Bataryanın aşırı ısınması durumunda müdahale edilmelidir. Isınmasını engelleyebilecek bir teknik uygulamak bataryanın ömrünü uzatacaktır.
–    Bataryanın bilgisayara oturduğu yerde bir sorun varsa ve temassızlık yapıyorsa asla arasına bir şey koyma gibi bir harekette bulunmayın. Servise başvurmak en akıllıca çözümdür.
–    Bataryaya yapılan şoklama işi kalan ömrünün de sona ermesine neden olabilir bu yüzden bundan kaçınılması gerekir.
–    Gereksiz programları kapatmak bataryanın şarjını sürekli doldur boşalt yapmanıza engel olur. Bluotooth gibi programlar lazım olmadığı zamanlarda kapatılmalı gereksiz enerji harcaması engellenmelidir.
–    Batarya hücrelerden oluşmaktadır. Biten bataryanın içindeki hücreler profesyonel kişi tarafından değiştirildiğinde verimli olabilmektedir. Değişim işinin yapılmasındaki amaç fiyat olarak daha uygun olmasıdır.
–    Su ile temas etmesi bataryanın ömrünü kısaltacaktır. Eğer su ile teması kaçınılmaz olmuşsa üründen çıkartarak kurumaya bırakınız.
–    Yeni ürün alındığında yapılan “sürekli 15-16 şarj ediniz” sözünü göz ardı etmeyiniz.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------


Etiketler: , ,

1 Yorum Laptop bataryaları nasıl uzun dayanır: Batarya hakkında püf noktalar

  1. ramazan diyor ki:

    Çok teşekkürler, benim eski laptopun bataryası hemen bitmişti. Sanırım bu bilgilerden sonra bataryanın bitmesi gibi bir sorun yaşamayacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>