займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Karadeniz’in İncisi Trabzon

trabzon

Trabzon, Türkiye’nin gözbebeği olan şehirlerinden biridir. Tarihi çok eskiye dayanan Trabzon pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şehir Pontus Rum İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti zamanlarında en önemli ticaret merkezlerinden birine ve en önemli ticaret yollarına ev sahipliği yapmıştır.

Osmanlı Devletinden sonra Kurtuluş savaşında; Trabzon halkının verdiği mücadele ile hep el üstünde tutulan bir şehir olmuştur. Osmanlı Devleti zamanında Fatih Sultan Mehmet’in yetiştiği, Kanuni Sultan Mehmet’in doğduğu çok önemli bir Sancak kenti olan Trabzon geçmişi ile çok önemli bir yere sahiptir. Trabzon şehri günümüzde ise coğrafi şartlardan dolayı tarımın gelişmediği, sadece fındık, mısır, çay gibi ürünlerin yetiştiği, balıkçılığın fazlaca geliştiği, sanayinin ise belli oranda geliştiği bir şehirdir. Trabzon idari yapısı olarak gayet gelişmiş belediyecilik ve halka hizmet alanında çok rahat yaşanabilecek bir şehirdir.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Bünyesinde bir devlet ve bir de özel üniversite barındırmaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Avrasya Üniversitesi sayesinde çok cazip bir kent haline gelmiştir. Öğrenci sayısı her sene giderek artmakta ve bunun sonucunda şehre çok iyi bir girdi sağlamaktadır. Trabzon bir liman kenti olma özelliği de taşımaktadır. Rusya ve İran üzerinde yapılan transit geçişler önce Trabzon şehrinden geçmektedir. Şehrin genç nüfusu fazla olup, belli oranda büyük şehirlere göç vermektedir. Ancak bu göç oranı her geçen gün giderek azalmaktadır. Trabzon’da emekli kesimin sayısı bir hayli fazladır. Şehir milliyetçi bir kimliğe sahip olup, kendi kültürüne sıkı sıkıya bağlıdır. Kültürel açıdan kendi kültürüne sahip çıkan çok önemli bir marka kent olmuştur.

Türkiye’nin gözde şehirlerinden biri olan ve Türkiye’nin siyasetinde, kültürel yapısında önemli bir mozaik taşı olmuştur. Trabzon; Sümela Manastırıyla, Uzungölüyle, Boztepesiyle, Yaylalarıyla Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerine sahip olan şehir, görülmeye değer bir kenttir.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>