займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Kabızlık Nasıl Önlenir – İşte Cevabı

kabizlik-sorunu

Kabızlık dışkı atamama yada atmada zorlanma durumudur. Her şeyden önce kabızlık şüpheniz olduğunda ilaç kullanmak yerine kesinlikle doktora görünmelisiniz. Çünkü bazı durumlarda haftada 2-3 kere dışkı yapmak da normaldir günde 3 defa yapmak da. Bu nedenle her dışkı atamama durumu yada dışkı atmadığınız biraz normal dışı bir süre kabızlık olarak nitelendirilmemelidir.

Kabızlık genellikle beslenme bozuklukları ile alakalı bir durumdur. Günümüz beslenme alışkanlıkları maalesef kabızlık durumlarının daha sık görülmesine neden olmaktadır. Kabızlık durumundan uzak durmak için yapılması gerekenler bellidir. Doğru ve düzenli bir beslenme tarzı ile kabızlık ihtimali oldukça düşer. Bu nedenle kişilerin beslenme alışkanlıklarına son derece dikkat etmesi tavsiye edilir.

Posalı besinler tüketmek kabız olmamak için yapılacak en doğru hamledir. Posalı besinler lifli gıdalar olduğundan dışkılamayı kolaylaştırır. Aynı zamanda posalı besinler vücut dengemiz için de oldukça faydalıdır. Posalı besinler tüketen insanların kabızlık sorunu çekmesi çok da olası bir durum değildir.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Sebze ve meyve tüketimi düşük olan insanların kabız olma riski çok daha yüksektir. Bu nedenle sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle meyve suyu tüketmek yerine doğrudan meyveleri tüketmek oldukça faydalıdır. Kabuğu ile tüketilebilen sebze ve meyvelerin kabuğu da kabızlık açısından faydalıdır. Bu nedenle tüm bu detaylar düşünülerek meyve ve sebze tüketilmelidir.

Beyaz un yerine çavdar ekmeği ve tam buğday ekmeği gibi lifli ekmekler tüketilmelidir. Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı ve makarna yerken ise kepekli makarna tercih edilebilir. Bu tip besinler lifli olduğu için sindirime oldukça yardımcıdır.

Tükettiğiniz sıvıların miktarı ve çeşidi oldukça önemlidir. Aşırı çay ve kahve tüketimi bağırsak aktivasyonlarını yavaşlatır ve zararlı olabilir. Kola gibi gazlı içecekler ise sindirim sisteminizin tamamı için zararlıdır.  Bol miktarda su tüketilmesi kabızlık açısından da faydalı olacaktır.

Sakatat ve sucuk, sosis ve salam gibi ürünlerin tüketimi de kabızlık açısından çok olumlu değildir. Bu tip ürünler az tüketilmelidir. Fazla tüketilmesi sağlık sorunlarına da yol açar.

Tüm bunların yanı sıra kabızlıktan korunmak için düzenli fiziksel aktivite yapmak çok faydalıdır.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: ,

1 Yorum Kabızlık Nasıl Önlenir – İşte Cevabı

  1. batuhan diyor ki:

    gerçekten çok isime yaradı herkeze bu siteyi tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>