займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


John Lennon Kimdir?

john lennon

John Lennon, 9 Ekim 1940’da İngiltere’nin Liverpool kentinde doğdu. İşçi olan anne ve babası Lennon iki yaşındayken ayrıldılar. Teyzesi ( Mary “Mimi” Smith ) ve amcası tarafından büyütülen John Lennon, babasını 20 yıl içerisinde sadece iki kez görebildi.

1957’de John lisedeyken (17 yaşındayken), annesi ona ilk gitarını armağan etti. Bu sıralarda Paul McCartney’le tanışma fırsatını buldu. Şubat 1958’de Paul McCartney, George Harrison’ı Lennon’a tanıttı. Sonrasında ise Stu Sutcliffe basçı olarak gruba eklendi ve grubun adının ‘The Silver Beatles’ olmasını tavsiye etti.

1960 yılının Temmuz ayında grubun ‘The Silver Beatles’ olan adı ‘The Beatles’ adına çevrildi. Grubun ilk 45’liği olan ‘Love Me Do’ 1962 Ekim ayında piyasaya sürüldü. The Beatles gurubu dünya çapında başarılar kazandı, bazı eleştirmenler tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu olarak gösterildiler. Kazandıkları ödülleri kendileri bile sayamaz hale geldiler.

Hem bu kadar popüler olmak, hem de aykırı davranışlarda bulunmak elbette bir takım problemlere de yol açıyordu. 1966’da Filipinler’e gittiklerinde devlet başkanının grubu davet etmesinin ve The Beatles’ın da resmi davetleri kabul etmediğini açıklamasının ardından ülkeden ayrılırken yanlarına koruma verilmedi ve havaalanında saldırıya uğradılar.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Daha sonra Amerika yaptığı bir röpörtajında John Lennon o büyük yankı yaratacak sözü söyledi: Beatles şu anda İsa’dan daha popüler. Her ne kadar şaka amaçlı olsun diye söylemişse de bu laflar elbette dokunduğu konu dolayısıyla toplumun büyük bir kesiminden tepki ile karşılandı. Amerika Birlesik Devletleri’nde büyük sorun yaratan bu açıklama sonrasında The Beatles plakları yakılmaya başlanmıştı.

1969 yılında Yoko Ono ile yollarını birleştiren John Lennon, yine ayni yıl The Beatles gurubundan da ayrıldı.

Kariyerinde yeniden çıkış yaşamaya başladığı bir dönemde, The Beatles hayranı olduğunu iddia edilen ve akli dengesi yerinde olmadığı öne sürülen Mark David Chapman tarafından, 8 aralık 1980’de New York’ta kaldığı otelin önünde öldürüldü. Lennon vurulduğu anda yanına yaklaşan polis memuru tarafından, aldığı yaranın bilincini etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için adı sorulduğunda “Ben John Lennon, Beatles’in John Lennon’u” yanıtını verdi.

Ölümünden bir ay önce son albümü olan ‘Double Fantasy’ piyasaya sürmüştü ve Lennon, eski politik çizgisinden uzaklaşmış hayatı ve yaşamayı kucaklayan bir çalışma hazırlamıştı.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>