займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


İşyeri Hemşireliği Nedir

Gelişmiş ülkelerde yıllardır uygulanmakta olan iş güvenliği yasalarının bir benzeri bir süredir Türkiye’de de yürürlüğe girmiş bulunuyor. İşçi ölümlerini önlemek, iş kazalarının önüne geçmek ve meslek hastalıklarına bağlı ölümleri durdurmak gibi nedenlerle oluşturulan bu yasalar sayesinde pekçok ülkede işçi ölümleri neredeyse sıfırlandı. Türkiye de özellikle iş kazaları ve meslek hastalıkları gibi konularda ne yazık ki adı geçen bir ülke olarak biliniyor. Şimdi ise, bu kayıpların önüne geçilmek adına adım atılmış bulunuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın düzenlediği iş güvenliği yasasına göre elli ve üzeri çalışanı olan işyerlerinde bir iş güvenliği uzmanı, bir işyeri hekimin ve gerek görülürse diğer sağlık personeli olarak adı geçen işyeri hemşireleri çalıştırılması zorunlu hale getirilmiştir. Eğer bir işyeri tehlikeli olarak sınıflandırılıyorsa, ya da çok tehlikeli sınıfına dahilse, bu işyerlerinde elli işçi sayısı aranmaksınızın bu uzmanların bulundurulması istenecektir.

Bir işyeri hemşiresi, işyeri hemşireliği sertifikası sahibi olmalıdır. Bunun için de öncelikli olarak hemşirelik yüksekokulu mezunu ve diplomalı hemşire olmak, bakanlığın hazırladığı müfredata uygun eğitim veren kurslarda eğitim almak ve bakanlığın açtığı işyeri hemşireliği sınavından geçer not almış olmak gerekir. Bu prosedürü geçmiş ve sertifika almış hemşirelere işyeri hemşiresi denir.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

İş güvenliği yasası ile görevlendirilen tüm personelin çeşitli görevleri bulunuyor. İşyeri hemşireliği görevleri de yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik ile belirtilmiştir.

Bakanlığın belirlediği işyeri hemşiresi görevleri arasında; işyeri hekiminin gerekli gördüğü hasta ya da yaralı işçilerin hastane sevk işlemlerini yapmak, güvenlik problemlerinin saptanması hususunda yapılacak her türlü çalışmada (gerekli durumlarda) işyeri hekimine yardım etmek, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüm problemlerin saptanmasında işyeri hekimine yardımcı olmak, işyerinde çalıştırılan tüm işçilerin sağlık düzeyleri ile ilgili bilgi toplamak, işyerinde çalışan işçilerin sağlık taramalarını yapmak, şüpheli durumları işyeri hekimine bildirmek, işçilerin sağlık ve çalışma öykülerini kayıt altına almak, işçilere ait periyodik muayene formunu işlemek, işyerinde yürütülecek sağlık hizmetleri ile ilgili bir adet yıllık çalışma planı hazırlamak sayılabilir.

İşyeri hemşirelerinin görevleri, bu özel görevler haricinde temelde hastane hemşireleri ile aynıdır. İşyeri hemşireleri ilk yardım yapabilir, pansuman ve sargı değiştirebilirler. Ufak tefek yaralanmalarla da ilgilenebilirler. Ancak daha ciddi durumlarda yaralı ya da hasta işçileri işyeri hekimine yönlendirmelidirler.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>