займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

hıçkırık nasıl durdurulur

Hıçkırık, bilimsel olarak açılandığında; karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden fazla kez kasılması ile ses telleri arasında ki açıklığın istem dışı kapanması sonucu gerçekleşen ani solunum ile gerçeklemesiyle çıkan sese verilen isimdir.

Hıçkırık kendiliğinden sona eren bir hastalıktır. Birçok nedeni vardır. Basit olarak adlandırılan hıçkırıklar mide gazı, baharatlı yenen yemekler ve sinir bozukluğundan kaynaklanır. Bunun yanında bazı pankreas, karaciğer, bağırsak, zatülecenp veya zatüre gibi hastalıklarda görülebilir. Hıçkırık iki saatten fazla sürüyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

Hıçkırıklar son derece nadir olarak 2 günden ya da 1 aydan fazla sürebilir. Bu genel olarak erkeklerde daha sık olarak görülebilen bir durumdur. Kadınların hıçkırmasının sebebi ise %93 psikolojik kökenlidir. Erkeklerde psikolojik olarak yaşanan hıçkırık sadece %7 oranında gerçekleşen bir durumdur.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

İnatçı bir hıçkırığa yakalanmanın sebeplerini araştırmalı ve kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Çünkü bu denli inatçı hıçkırıklar kalp krizi, enfeksiyon ya da kanser belirtisi olabilmektedir. İnatçı hıçkırığa sebep olabilecek 100 üzerinde sebep mevcuttur.

Peki, hıçkırık nasıl durdurulabilir? Son derece rahatsızlık veren hıçkırık nöbetleri sosyal ortamlarda bizi zor durumda bırakır. Eski ve batıl yöntemlere göre nefesimizi tutmamız, saçımızı çekip gökyüzüne bakmamız gibi telkinler verilir ancak doğru olan kısa süreli hıçkırıkların kendiliğinden geçebildiği gerçeğidir. Şeker emilmesi, Torba içerisine soluma, Dilin çekilmesi, Buzlu suyla gargara, Tiksindirme, korkutma vb gibi yöntemler de hıçkırığı geçirmede kullanılmaktadır. Eğer bu yöntemler yeterli olmaz ise doktor tarafından uygulanacak ilaçlı tedavi tercih edilmelidir. Diğer bazı yöntemler arasında da akupunktur ve psikoterapi gelmektedir.

Hıçkırık uzun süreli olarak geçmediği takdirde mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Çünkü uzun süren hıçkırıklar insanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

1 Yorum Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

  1. ayhan geçgel diyor ki:

    ‘ Marifet GüLüşünde SakLı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>