займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Gizemli Maya Şehirleri

mayalar

Maya uygarlığını tarihi ve dünyadaki haberleri takip eden bir insan 21 Aralık 2012 deki dünyanın son bulacağı tarih diye söylenen söylentiden ve eskiden günümüze kadar gelen tapınaklarından hatırlarlar.  Milattan önce yaşamalarına rağmen kullandıkları üstün teknolojide arkeologların gözünden kaçmamıştır.  Özelliklede tarihi tapınakları ve hazineleri arkeolog ve tarihçileri bu gizemli kavmin peşine sürüklemiştir şimdi sizlere maya tarihinden biraz bahsedelim.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Meksika’nın güneydoğusunda El Peru Waka,  el Salvador,  Honduras ve Guetalam’aya kadar uzanan bölgede kurulmuşlardır ve Meksika’nın güneydoğusunda 5 devlet kurmuşlardır Campeche, Chiapas, Quintana,  Roo, Tabasco ve yuıcatan isimli bu devletler bilinen örnekleridir. Tarihleri boyunca yüzlerce lehçe üreten mayaların tarihi İspanyol işgaliyle son bulsa da tamamen yok olmadıkları Meksika’da yaşayan birçok ailenin yaygın biçimde maya dillerini konuşmalarından anlaşılıyor. Eski mayalarda astronomi, takvim, matematik mimari ve sanat alanında oldukça gelişmişlerdir. Bu da mayalardan günümüze kadar gelen birçok eserden anlaşılmaktadır edebiyat bakımından da oldukça gelişmiş olduklarını Achi, Vuh ve Chilam gibi eserlerden anlayabiliyoruz. İspanyol’ların1697’deki işgalinden sonra bile tam olarak yok olmamışlardır. Tekerlek ve araç gereçlere sahip olmadan devasa yapılar üretmeleri mayaların ilginç yanlarından biridir mayaların bu kadar ilginç  bir kavim olmalarıını bazı bilim adamları yerleştiği adaların batmasından ve uzaylılarla temas kurmuş olmalarına bağlarlar, mayaların en önemli şehirlerinden biriside Guetalamada bulunan el peru waka kentidir tarihi boyunca  birçok kral ve kraliçeye ev sahipliği yapmış bu şehir çok eski tarihi eserlere de sahiptir. Yakın zamanda El peru waka’ da yapılan kazıda bir grup bilim adamı Guetalama’nın kuzeybatısında yer alan Peten bölgesinde ki El peru waka kentinde yaptıkları kazıda mayaların en eski kraliçelerinden K’abel’ in kemiklerini buldular.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>