займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Fidel Castro Kimdir?

fidel castro

Fidel Alejandro Castro Ruz 13 Ağustos 1926 yılında dünyaya geldi. İspanyol göçmeni olan ailesinin 2. çocuğudur. Fidel Castro çocukluğunu doğdu şehir olan Mayari şehrinde geçirmiştir. Lise yıllarının sonuna kadar ilahiyat okullarında okumuştur. Daha sonraki yıllarda ise Havana Üniversitesi’nden hukuk doktoru olarak mezun olmuştur ve eğitimini hukuk alanında tamamlamıştır.

1953 yılları başında Batista diktatörlüğünü yıkmak için küçük bir grup oluşturan Fidel Castro, 26 Temmuz’da Santiago’daki Moncada Kışlasına 125 arkadaşıyla birlikte bir baskın düzenlemeye çalıştı ancak başarısızlığa uğrayarak tutuklandı. 16 Ekim 1953’te Küba Yüksek Mahkemesi’nde yargılanan ve yargılamada ‘Sayın yargıç siz beni mahkûm edin! Tarih beni haklı çıkaracaktır! (La Historia Me Absolvera)’ bu cümleyi savunmasında kullandı. Mahkeme kararı sonucunda 16 yıla mahkûm oldu. Juventud Adasında 21 ay hapis yattıktan sonra, Batista cezanın geri kalanını bağışladığını açıkladı.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

1955’te Küba’dan ayrılarak Amerika’ya gitti ve burada 26 Temmuz Hareketi adlı yeni bir siyasi örgüt kurdu. İspanya İç Savaşı’na katılmış olan Kübalı Alberto Bayo’nun yönetiminde gerilla savaşı eğitimi gören örgütün üyeleri 2 Aralık 1956’da Granma yatıyla Küba’ya dönerek Oriente’de karaya çıktı. Burada hükûmet kuvvetleriyle girişilen çatışmalarda arkadaşlarının çoğunu kaybeden Fidel Castro ve aralarında kardeşi Raul Castro ve Ernesto Che Guevara‘nın da bulunduğu 12 arkadaşıyla birlikte Oriente’nin güneybatısındaki Maestra Dağlarına çekilme zorunda kaldı. Bu dağlarda iki yıl boyunca Batista’nın kuvvetlerine karşı bir gerilla savaşı gerçekleştirdiler. Giderek zayıflayan Batista, 31 Aralık 1958’de Dominik Cumhuriyeti’ne kaçtı. Fidel Castro 1959’un ilk günlerinde Havana kentine girdi. Hukukçu Doktor Manuel Urrutia Leo devlet başkanlığına, Fidel Castro’da başbakanlığa getirildi.

İlerleyen yıllarda ise Fidel Castro’nun yaptığı kamulaştırmalar sonucu zarara uğrayan Amerikan şirketlerinin ABD yönetimlerine baskısı sonucu ABD, Küba’ya ekonomik ambargo uyguladı. İki ülke arasındaki bağlar daha çok gerilecek ve neredeyse bir savaşa kadar uzanıcaktı.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>