займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

fatih sultan mehmet

Sultan II. Murad’ın oğlu Mehmed Çelebi 30 Mart 1432’de doğduğunda hanedanlık mensubu herkesin yüzünde güller açmıştı. Aynı çocuk bundan 21 yıl sonra İslâm akıncılarının kızıl elması olan Konstantinopol’ün surlarını aştığında İslâm ümmetinin yüzü gülecekti.

Sultan Mehmed, çocukluğunu Edirne Sarayı’nda  geçirdi. 11 yaşında geleneklere uygun olarak pişmesi için Amasya’ya yollandı. Bu arada baba Murad imparatorluğun doğusunu ve batısını güvenceye almak için sayısız sefer yapmış, ancak 1444’te Hıristiyan güçlerinin iki yılda ikince kez Osmanlı topraklarına girişine mani olamamıştı. Karadeniz’deki Varna’da Osmanlı ordusu Hıristiyanları bozguna uğrattı.

Başkent Edirne’de zafer havası eserken Murad sürpriz bir kararla tahtı oğluna bıraktığını açıkladı. Fakat etrafındaki danışmanları Mehmed’in henüz taht için hazır olmadığını düşünüyordu. Güçbelâ Murad’ı 5 Mayıs 1446’da tahta dönmeye ikna ettiler. 1448 yılı Ekim ayında Macarlara karşı verilen savaşta Mehmed, ilk savaş deneyimini tattı.

Şubat 1451’de Sultan Murad öldü ve taht bu kez kati suretle genç Mehmed’in ellerine kaldı. Tahta çıkış temayülleri bu dönemde net çizgilerle belli olmadığı için kardeşinin tahta ortak olmasını istemeyen Mehmed, onu boğdurttu. Ardından bu uygulamasını, ulemanın da onayı alarak, ”Oğullarımdan hangisi tahta geçerse, devletin bekası için kardeşlerini öldürmesi caizdir” şeklinde formüle ederek, devletin dirliğini korumak adına, Osmanlı tarihinin en tartışılan uygulamalarından birine imza attı.

Mehmed neredeyse tüm iktidarını devletin gücünü pekiştirmeye vakfedecekti. Doğu sınırındaki isyanları bastıran Mehmed, daha sonra yeniçerilerin başlattığı isyanı bastırdı. Artık gözünü tek bir şeye dikmişti, ”Konstantinopol.” Kolları sıvadı Boğaz’ın Avrupa yakasına Karadeniz’den gelecek gemileri denetleyecek bir hisar yaptırdı. Bu aslında karşıda duran Konstantinopol’e savaş ilan etmekten başka bir şey değildi. 6 Nisan 1453’te döktürdüğü devasa toplarında yardımıyla Hıristiyanların doğudaki bu son görkemli kalesini kuşattı gen Sultan. Bizans İmparatoru Konstantin’in Mehmed’in şartlarını reddetmesi üzerine Osmanlı orduları asırlardır kimseye geçit vermemiş surları aşarak şehri ele geçirdi.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Bu aynı zamanda Ortaçağ’dan Yeniçağ’a geçişinde bir sembolüydü. Fatih, fethin ardından devasa bir imar hamlesine girişti. Yaptıklarıyla şehir, o dönemde bilinen dünyanın en parıltılı cazibe merkezlerinden biri haline getirdi.

1454’ten itibaren tekrar kolları sıvayan Fatih, Ege’deki Adalar’a ve Sırbistan ve Macaristan’ı köşeye sıkıştırmak amacıyla Balkan Yarımadası’na  seferler düzenledi. Ege’de istediğini alırken Moldova’yı haraca bağladı. Fatih, fethin ardın ilk büyük askerî hamlesini Macaristan’a yaptı. Şehir uzun süre toplarla dövülse de başarısızlığa uğradı. 1460’da tüm Sırbistan’ı almış, Yunan Yarımadası’nın ucundaki Mora’yı da Osmanlı’nın sepetine atmıştı. Fatih, 1461’de Trabzonu da alarak fetihler silsilesine devam etti. Ardından tekrar batıya döndü. Önce Eflak, ardından Midilli geldi. Mart 1463’te Osmanlıların Bosna’yı da alması Venediklileri korkuttu. Tüm riskleri göze alan Venedik Cumhuriyeti Osmanlıya savaş açtı. Bu arada Karaman beylerinden Uzun Hasan doğuda Osmanlı topraklarına girdi. Uzun Hasan’ı da tarihin tozlu sayfalarına gömen Fatih Sultan Mehmed artık Anadolu’nun tek hakimiydi. Birkaç yıl içerisinde de Karadeniz’deki tüm Ceneviz kolonilerini silip süpürecek ve Karadeniz’i tam anlamıyla bir Osmanlı gölüne çevirecekti.

1476’da tekrar ordunun başına geçen Fatih Arnavutluk’u tamamen Osmanlı toprağı yaptı. 1479’da Venedik ile barış yapıldı. Barışa rağmen Sultan’a vergi ödemekten kaçamayacaklardı.

İmparatorluğun askerî başarılarına rağmen Fatih’in durumu pek iyi değildi. Hayatı boyunca gut ve romatizmadan çeken Sultan, 1 Mayıs 1481’de Doğu Seferi’ne çıkmaya hazırlanırken fenalaşarak hayatını kaybetti. Arkasında rampada fırlatılmayı bekleyen bir roketi andırır bir imparatorluk bırakarak bu dünyadan göçüp gitti.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>