займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Enerji İçecekleri Gerçekten Enerji Verir Mi?

enerji-icecegi

İlk çıktığı günden beri popülerliğini koruyan enerji içeceklerinin gerçekten enerjiyi arttırdığı mı yoksa sinir sistemini uyararak kişinin kendisini enerjik hissetmesine mi neden olduğu hala tartışma konusudur. Özellikle alkolle birlikte alınması kesinlikle ciddi olumsuzluklara neden olabilen enerji içeceklerinin etkilerini inceleyelim…

Enerji içecekleri ihtiva ettiği yararlanılabilir karbonhidratlar nedeniyle insan vücuduna enerji veren, vitaminler, mineraller sayesinde ise sağlık açısından yararlı maddeler ihtiva eden içeceklerdir. Vücut direncini arttırmaya yönelik maddeler içeren enerji içecekleri ilk başta spor yapanların kullanması üzere üretilmeye başlansa da günümüzde gencinden yaşlısına her yaşta insanın rağbet ettiği bir içecek haline gelmiştir.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Alkol içermeyen enerji içecekleri kafein, taurin gibi uyarıcı maddeler içerirler. Taurin vücutta da normalde bulunan bir çeşit amino asittir. Vücudu toksinlerden, zararlı maddelerden arındırdığı belirtilen taurin maddesi stresli zamanlarda kaybedilebileceği belirtiliyor. Enerji içecekleri bir fincan kahvedekine eşdeğer ancak bir bardak koladan da daha çok kafein içerir. Kafein yine sinir sistemini uyaran maddelerden biridir. Enerji içeceklerinin ihtiva ettiği için en çok tartışılan maddelerden biri olan kafein, merkezi sinir sistemine etki edebildiği için incelenmektedir.

İçecek sektörü içerisinde katlanarak büyüyen bir hal alan enerji içeceklerinin günlük kullanımı normal bir insanda en fazla 5 olarak bildiriliyor. Uzmanlar enerji içeceklerinin aşırı tüketiminin fiziksel ve ya psikolojik asarlara neden olabileceği konusunda tüketicileri uyarıyorlar.

Birçok uzman tarafından, isminin enerji içeceği olmasına karşın, enerji sağlamaktan çok insanın psikolojik olarak kendini enerjik hissetmesine neden olan bu içeceklerin tüketicileri yanılttığı belirtiliyor. İnsan sağlığına etkileri konusunda henüz tam olarak uzlaşmaya varılamayan bu içecekleri temkinli tüketmek gerekiyor.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>