займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Dubrovnik – Dünya Tatil Mekanı

dubrovnik-from-afar

Dubrovnik, Avrupa’nın en önemli tatil yerleri arasında belkide en önemlisi. Hırvatistan sınırları arasında bulunan Dubrovnik şehri, tam anlamı ile tatil yapmak isteyenlerin gittiği yerdir. Küçük bir şehir olmasına rağmen muhteşem güzellikleriyle bizlere cenneti yansıtan bir şehir Dubrovnık.

Aslında Dubrovnik şehrini iki kısımda incelemeliyiz. Birincisi; Stari Grad (Eski Şehir). İkincisi; Modern diyebileceğimiz diğer kısımlar. Bu kısımları biraz tanıtalım şimdide.

 

Stari Grad; Dubrovnik şehrinin kalbi desek yeridir. Aslında tam anlamı ile etrafı surlar dubrovnik stari grad 300x201 Dubrovnik   Dünya Tatil Mekanıile çevrilmiştir ve Stari Grad tam anlamı ile Adriatik Denizinin hemen yanına yapılmıştır. Dışardan baktığınızda etrafı surlar ile çevrilmiş Stari Grad içerisine girdiğinizde sizi bambaşka bir şehir karşılayacaktır. Tarihi binalar içinde yaşayan insanlar ve neredeyse her tarafta bulunan restaurantlar göreceksiniz. Stari Grad’ı çekici yapan kısımda bu aslında, insanların içinde halen o tarihi evlerde yaşaması. Stari Grad’ın bir diğer özelliği ise sokakların birbirine paralel ve karışık bir yapıda olmamasıdır. Bu tarz bir yerleşimin kimsenin evi bir diğer kişinin evinden daha değerli olmaması için yapılmıştır. Sokak aralarında bir çok hediyelik eşya satan ve bir çok pizzacı göreceksiniz. Hatta bazı mekanlarda sizin Türk olduğunuzu anladıklarında Türkçe konuşmaya çalışacaklardır sizinle. Bunlara extra olarakta bir fotoğraf kısmınada deyinelim. Bir kaç kelime ile açıklanabilir aslında; tek kelime muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

dubrovnik 300x199 Dubrovnik   Dünya Tatil Mekanıİkinci kısma geçelim biraz da. Bu kısım Stari Grad’ın etrafında ki yerleşim yerleridir. Bu kısım daha modern mimari olarak düzenlenmiş yerlerdir. Hotellerin hemen hemen hepsi bu kısımlarda yer almaktadır. Yerli halkın çoğunluğu desek yanılmayız herhalde, bu kısımlarda yaşamaktadır. Sabahları konakladığınız yerden çıkıp çok rahat bir şekilde bir plaja gidip Adriatik Denizi’nin soğuk sularına girebilir. Daha sonra Dubrovnik şehrini gezmek isteyenler otobüs yada taksilerle istedikleri yerlere rahat bir şekilde gidebilirler. Gezilecek yerleri biraz kısıtlı olsada gayet güzel yerleri vardır ve size hiç yabancılık çektirmeyeceklerdir bu mekanlarda.

Dubrovnik geceleri 150x150 Dubrovnik   Dünya Tatil MekanıBiraz da gece hayatından bahsetmek gerekirse, gayet iyi bir gece hayatı vardır. Sürekli olarak gece kulübleri eğlenceler düzenlemektedir.

Bu kısımların dışında bir iki cümlede yemekler için söylemek gerekir. Gerçekten mutheşem pizza yapıyorlar. Aslında bunun sebebini hemen anlıyorsunuz. İtalya ile komşu olan Hırvatistan, pizza konusunda İtalyan pizzalarına çok yakın bir lezzette yapmaktadırlar. Yemenizi tavsiye ederiz pizzalardan. Bunların dışında özel olarak yiyebileceğiniz Pljeskavica yemeğini tavsiye ederiz. Ancak bunu heryerde yememenizi tavsiye ederiz (domuz etinden yapılabilir bazı yerlerde, bunu özellikle belirtin). Bunlar dışında yeme-içme oldukça cüzzi meblalardadır.

Bizim Dubrovnik anlatacaklarımız bu kadar. Aslında daha anlatılacak çok şey var ama gitmek isteyenleri biraz merakta bırakmak istiyoruz. Bir başka seyahatımızıda sizlerle paylaşmak için sabırsızlıkla beklemedeyiz.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

1 Yorum Dubrovnik – Dünya Tatil Mekanı

  1. kumbaracı diyor ki:

    Bu yazıda kendi yaşadığım deneyimleri aktardım sizlere. Gerçek anlamda görülmesi gereken bir yer Dubrovnik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>