займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Doppler Usg Nedir?

Doppler Usg

Doppler Usg yani Dopler Ultrason halk arasında Renkli Ultrason diye bilinen bir görüntüleme tekniğidir.

Doktorlar tarafından farklı amaçla yapılan görüntülemelerde kullanılır. Doppler USG pratik olmasının yanı sıra maliyetsiz bir hizmet sunmaktadır.

“Doppler Etkisi” kullanılarak görüntüleme işlemi yapılır. Doppler Etkisi Avustralyalı Fizikçi Christian Andreas Doppler tarafından bulunmuştur. Temel mantığı yaklaşan sesin incelmesi uzaklaşan sesin kalınlaşmasının görüntüye aktarılması olarak özetlenebilir.

İnsan bedenindeki damarlarda akan kan, hareket halindeki kalp kasları gibi yapılar insan bedeninde Doppler Etkisi yaratmaktadır. Bu etki yardımıyla hedef bölgenin renklendirilerek görüntülenmesine Doppler USG ya da Dopler Ultrason denmektedir.

Tıp alanında sağladığı kolaylıklardan dolayı devrim niteliğinde bir buluş olduğunuzu söyleyebiliriz.

Genellikle hamile bayanlarda kullanılan bu yöntem kesinlikle radyasyon içermediği için bebek sağlığı açısından son derece zararsızdır. Bebek sağlığını anne karnında tespit etme noktasında hekimlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Gebelik dışında, kalp kapakçıkları, kalbi besleyen ve kalpten çıkan damarlar, vücüttaki herhangi bir damar yapısına ilişkin bölgelerde bu yöntem kullanılmaktadır. Örneğin Varis hastalığının tanısında bu yönteme başvurulmaktadır.

Abdominal, yani karın bölgesindeki iç organların durumlarını görüntülemek için de bu yöntem kullanılabilmektedir.

Hekiminiz sizi bu görüntüleme için sevk ettiğinde bu işlem uzman bir hekim tarafından görüntülenecek bölgede kaba etin ortaya çıkarılması ve bu bölgeye jel sürülmesi ile yapılacaktır. Bu yüzden uygulamadan sonra jeli temizlemek adına yanınızda kağıt havlu, ıslak mendil ve hatta yedek iç çamaşırı ve giysi de götürebilirsiniz. İşlem görüntülenecek bölgeye, hastanın durumuna ve istenilen tetkiklere göre 15 dakika-45 dakika arasında sürmektedir. Ağrısız, ilaçsız bir görüntüleme tekniğidir.

Sağlıklı günler dileriz.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>