займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Çocuklarda Havale ve Yapılması Gerekenler

çocuklarda havale

Havale kelimesi birçok anne baba için ürkütücü gelmektedir. Çoğu zaman da  uykusuz geceler yaşanmasına neden olur. Çocukların yüzde dördü beş yaşına gelmeden havale geçirebilir. Ama havale hepimizin bildiği gibi çok sık rastlanabilen bir durum değildir. Bu nedenle çocuğun her ateşi yükseldiğinde havaleyi aklımızdan geçirmek gereksiz paniğe neden olabilir.

Özellikle yeni doğan ve süt döneminde meydana gelen çocuklardaki vücut ısısının yükselmesine bağlı bilinç kaybına havale denilmektedir. Ateşli bir çocuktaki titreme havale ile karıştırılmamalıdır. Bir yetişkin de ateşli olduğu zaman titrer. Hastalığın başında ateş aniden yükselince havale nöbeti başlar. Çocuk birden bilincini kaybeder,bedeni kasılır ya da gevşer,kaslarında ani kasılmalar gözlenebilir. Gözler kayar, çene kilitlenir ve ağızdan salya akar. Bu durum bir dakikaya kadar sürebilir. Bir dakikadan sonra ise çocuk bitkin bir şekilde uykuya dalar. Çocuğun ateşi 38 derecenin üzerindedir.

Çocuğunuzun havale geçirdiğini düşündüğünüzde ilk yapmanız gereken -tabiki bir anne baba için bu çok zordur- sakin olmaktır.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Çocuğu sert bir zeminde yan konuma getirin ve dilini ısırmaması için dişlerinin arasına kalınca katlanmış bir mendil sıkıştırın.

Boyun kısmını sıkıştıran giyileri gevşetin ya da çıkarın ve çocuğu sıkı tutmayın.

Bundan sonra yapılacak şey çocuğun ateşini düşürmek ve bir an önce en yakın sağlık kuruluşuna götürmektir.

ÇOCUĞUN ATEŞİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN;

Çocuk titrese dahi üzeri açılmalı ve oda daha fazla ısıtılmamalı.

Ateş düşürülemiyorsa çocuğun kilosuna uygun ateş düşürücü şurup verilmeli ve özellikle koltuk altı alın göğüs ve kasıklar olmak üzere ılık su ile çocuğun vücuduna pansuman yapılmalı ve gerekirse yine ılık su ile saçlar ıslatılmadan duş yaptırılmalıdır. Kesinlikle çocuğu çok soğuk bir suyun altına sokmamalıdır.

Tüm uğraşlara rağmen ateş düşürülemiyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.

Sağlık kuruluşunda çocuğun ateşi düşürülüp her şey normale dönse bile gece gözetim altında tutulmalı ve sabah olduğunda ilk iş olarak ihmal etmeden çocuğu en yakın bir çocuk doktoruna götürmelidir.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>