займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Çocuk Gelişiminde Tabulardan Kurtulun!

Çocuk Gelişimi

Bir çoğumuz için, çocuk sevgisi paha biçilemez bir sevgidir. Hemen her erkek ya da kadın, kendine ait bir çocuğu olsun ister. Onu büyütmek, başarılı olduğunu görmek ya da diğer unsurları yaşamayı arzular. Peki, hangi anne ya da baba bu kadar çok çocuk isterken, sahip olması durumunda, çocuğunu doğru bir şekilde yetiştirir? Yapılan araştırmalara göre, bayağı az bir kısmı doğru bir biçimde yetiştirmektedir. Büyük bir çoğunluk, çocuk gelişimi esnasında, sahip olduğu tabular yüzünden çok ciddi hatalar yapmaktadır.

Çocuklar, Dinlerini Kendileri Seçmelidir!

Çocuğunuzun gelişimi ve büyümesi aşamasında tüm tabulardan kurtulun. Ona, çevrenizden gördüğünüz gibi yaklaşmayın. Size yapılanları, sizi büyüten unsurları ona uygulamayın. Örneğin, din! Evet, bir çoğumuzun sorgulamaya dahi korktuğu bir konu. Oysa ki, tüm dinler; sorgulamayı, araştırmayı ve en önemlisi de okuyarak, anlayarak inanmayı emreder. Bu nedenle, çocuğunuza akıllı düşünebilme yaşına gelene kadar din öğretileri yapmayın. Dediğimiz gibi, bir çocuk, hangi din sunulur ise, o dini benimser. Çünkü, sorgulayamaz, düşünemez. Peki, sorgulamadan ve düşünülmeden inanılan din, yeterince kutsal mıdır bir insan için? Tabii ki hayır. Bu sorunun cevabını, ülkemizde ki bir çok kişiye bakarak rahatça görebilirsiniz. Herkes, sadece ailesinin varlığı ve inançları doğrultusunda Müslüman ya da farklı dinlere sahip olmuş durumda. Oysa ki, herhangi bir inancı ya da inançsızlığı, kişi kendisi seçmelidir.

Eğitimde Özgürlük, Başarının Temelidir!


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Evet, bir eğitim serüveninde en temel unsur özgürlüktür. Kişi, ne kadar özgür olur ve bu özgürlüğü doğrultusunda kararlar verir ise, başarılı bir eğitim alabilir. Siz, bir ebeveyn olarak çocuklarınıza doğruyu göstermeye çalışın, yanlarında olun ve kötülüklerden koruyun. Lakin, onları ne yapmaları ve ne eğitimi almaları gerektiği konusunda zorlamayın. Örneğin, halen daha ülkemiz sınırları içerisin de bir çok aile, oğlunun tiyatro okumasını istemez. Aksine, doktor, avukat, kaymakam gibi sıfatlara sahip olmasını ister. Peki, neden? Önemli olan, çocuğun istekleri ve yaşamına çizmeye çalıştığı yol mudur? Toplumun yarattığı sıfatların getirdiği egosal güç müdür? Bu sorunun, bir çok aile tarafından ciddi manâda sorgulanması gerekmektedir.

Çocuğunuzu Koruyun, Doğruya Yönlendirin. Lakin, Yönetmeyin!

Karşınızda, sizin dünyaya gelmesine neden olduğunuz biri var. Yani, çocuğunuz var. Dünyaya adım attığı ilk andan bu yana, tedirgin, korkak ve savunmasız. Oysa ki siz; çok daha güçlü ve onun sahipleri konumunda. İşte, çocuk gelişimi ve büyütülmesi gibi konularda yapılan en büyük hata bu aşamada devreye giriyor. “Ben anneyim! Ben babayım! Bize, saygı duymak zorunda. Dediklerimizi yapmak zorunda. Çünkü biz; daha iyi biliyoruz. ” Bu yargılardan kurtulmak, çocuğunuzun gelişimi esnasında ki en önemli unsur olacaktır. Siz, çocuğunuzu yönetmemeli, onun sahibi gibi kararlar vermemelisiniz. Sadece, ona doğruyu anlatmalı, yanlışlardan korumalısınız. Bunun dışında, kararlarını kendisi vermeli, seçimlerini kendisini yapmalı.

Unutmayın, çocuk gelişiminde ki en temel hata; “ben daha tecrübeliyim ve o benim çocuğum” şeklinde ki üstün görme, sahiplenme duygusudur. Bu duygudan kurtulun, karşınızdakinin de bir birey olduğunu kabullenin. Onun yanında olun, doğruyu gösterin, yardım edin, tecrübelerinizi aktarın. Ama, onu şekillendirme gibi bir gayret içerisinde bulunmayın. Çünkü, karşınızda ki her ne kadar çocuk olsa da, belli bir yaştan sonra, kendine bir hayat çizmesi gerekecek olan biri. Bırakın, bu hayatı kendi istekleri doğrultusunda çizsin ve yaşasın. Aksi halde, size basit gelebilecek bir meslek seçimi dahi, çocuğunuzun tüm hayatı boyunca mutsuz olmasına neden olabilir.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>