займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Che Guevara Kimdir?

che guevara

Devrim denilince akla bir ülkenin kötü gidişatını durdurmak ve ülkenin menfaatlerini korumak amacıyla kişi grup ya da zümrelerin yönetimi ele geçirmesi gelir. Ülkemizde de devrim örnekleri mevcuttur 1982’ deki askeri darbenin izleri ülkemizde hala devam etmektedir. Dünya genelindeki darbelere baktığımızda karşımıza bir sürü darbe çıkıyor yalnız içlerinden bazıları oldukça dikkat çekiyor. Bunların en başında da Küba’ daki devrim öncülerinden Ernesto Che Guevara’dır.  Tarih boyunca sol görüşe mensup kişiler Che Guevara ve onun gibi devrimcileri örnek almışlar onların hayat hikâyeleriyle büyümüşler ve onların sözlerini doğru olarak benimsemişlerdir. Onlardaki liderlik vasıflarını kendinde arayan insanlar biranda kendilerini onların yolunda bulmuşlardır. Dilerseniz sizlere dünyadaki en önemli darbecilerden biri olan Che Guevara’nın hikâyesini anlatalım.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Ernesto Che Guevara 14 Mayıs 1928’ de Arjantin’in Rosario kentinde dünyaya geldi. İspanyol ve irlanda asıllı bir ailenin beş çocuğundan en büyüğüydü. Annesini ve babasının soyu Basklara dayanırdı, Guevara’nın çocukluğu ileride bir devrimci olacağının sinyallerini veriyordu.  Guevara, sol eğilimli üst sınıf bir ailede bile dinamik kişiliğini ve tarafsız görüşlerini ortaya koyabiliyordu. Ayrıca Ernesto’nun asıl mesleği doktorluktu tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı görmesi ve orda ki gerçekleri ve yoksulluğu görmesine yardımcı oldu. Bir süre sonra Küba’nın yönetimini ele geçiren Fidel Castro’ nun en sadık adamlarından biri oldu ve onunla beraber 26 Temmuz hareketine öncülük etti. Fidel Castro’nun yeni hükümetinde önemli görevlerde bulunduktan sonra gerilla stratejisi üzerine çeşitli makale ve kitaplar yazdı.  Daha sonra yine diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak amacıyla Küba’dan ayrıldı. Ernesto Bolivya ordusu tarafından öldürüldükten sonra devrimci hareketlerin sembolü haline geldi ve Alberto Korda’ nın çektiği fotoğrafı dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf olarak 20. Yüzyıla damgasını vurdu.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>