займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Çernobil ve Nükleer Santraller

cernobil

Çernobil’de ki felaket Çernobil reaktör kazası 20. Yüzyılın en büyük ve ilk nükleer kazasıdır. Bir deney sırasında meydana gelen bu kaza Uktayna’nın Kiev iline bağlı Çernobil’de meydana gelmiştir. Nükleer güç rektörünün 4. Ünitesinde 1986 yılının Nisan 26 ‘sında meydana gelen bu nükleer kaza atmosferde ciddi miktarda radyo aktif ürünler salmıştır ve kazadan 4 gün sonra 30 Nisan 1986 günü dünya kamuoyu tarafından tam anlamıyla öğrenilmiştir.
Kazanın olduğu dönemlerde Sovyetler Birliğinin bir parçası olan Ukrayna’da Kiev’in 140 km dışında Çernobil Nükleer Santrali isimli nükleer santralde kaza olmuştur. Her biri 1 000 Megawatt gibi yüksek enerjili olan dört reaktörün hatalı tasarımının da payı vardır ancak deney yapmak için reaktörlerinden birinde güvenlik sisteminin devre dışı bırakılmasıyla kazaya davet çıkartılmış ve hatalar zinciri birbirini kovalamıştır.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Çernobil kazasını kısaca anlatalım;
Deneyin yapıldığı 25 Nisan 1986 günü, deney yapılan reaktörün önce Gücü yarıya düşürüldü ve kullanılması gereken acil soğutma sistemi ile deney sırasında reaktörün kapanmasını önlemek için geliştirilen güvenlik önlemleri kapatıldı. Devre dışı bırakılan güvenlik sistemlerinin bedelini tüm dünya olarak ödedik. 26 Nisan 1986 günü sorun göremeyen teknisyenler ek su pompalarını çalıştırdılar. Sonuçta %7 güç ile çalışmakta olan nükleer reaktörde buhar basıncı istenilen seviyenin altına düştü ve buhar ayırma işlemlerinde ki su düzeyi güvenlik için gerekli olan referans aralığından çıkarak, çok aşağı inmiştir. Bir de teknisyenlerin kritik hatası olan güvenlik sistemine ulaşması gereken sinyalleri engellemeleri de kazanın en kritik noktası olarak geçmektedir. Bu saatten sonra da geri dönüş çok geçti ve çok geçmeden büyük patlama gerçekleşti.

O andan 4 gün sonra dünya kamuoyunun haberi oldu ve Türkiye bundan 1. Derece de etkilendi. Çünkü Karadeniz komşumuz olan Ukrayna’nın nükleer felaketleri sonucu Karadeniz’ de radyoaktif kirliliğin nende olduğu kanser oranları o tarihten günümüze kadar hızla arttı. Hatta radyasyondan etkilenen tarım ürünleri toprak altına gömülerek kullanılmadı.

Bu kadar ciddi bir patlama ve felaket olan Çernobil’in tekrarlanmaması dileğiyle…

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>