займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Cengiz Han Kimdir?

cengiz han

Cengiz Han(1162 – 1227) acımazsız bir askerdi. Ama bir o kadar da zeki ve hırslı bir lider olarak dikkatleri üzerine çekiyordu. Kurduğu imparatorluk Asya ve Avrupa’yı kanatları altına aldı. Emrindeki heybetli Moğol ordusu geçtiği her yerde kan, korku ve yıkımdan oluşan silinmez bir iz bıraktı. Ama Cengiz demek sadece terör demek değildi. Ortak bir dil, patlayan bir ticaret, inanç hürriyeti ve başlangıç düzeyinde de olsa belli bir hak hukuk anlayışı, Cengiz Han’ın bıraktığı miras oldu.

Doğduğunda adı Timuçin’di. Dünyaya geldiğinde kabileler arası savaşın yaşanmadığı gün yoktu. Babası rakip kabilelerden birinin kurbanı olunca, Timuçin’in kafasına o sarsılmaz gerçek dank etti. ”Bu coğrafyada ayakta kalacaksan kılıca sarılacaksın.” Öyle de yaptı. Topladığı bir avuç ölümüne sadık adamla kısa zamanda yenilmez bir savaşçı olarak meydana çıktı.Timuçin, muhtemelen 1206 yılında, diğer Moğol önde gelenleri tarafından Cengiz Han olarak isimlendirildi. Yani ”tek hakim!”


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Cengiz, hepsi kendi kafasına göre takılan dağınık haldeki Moğol kabilelerini bir araya toplamakla kalmadı, aynı zamanda onları kısa zamanda organize bir savaş makinesine dönüştürdü. Bu sihirli karışımın bileşenleri, o dönemde pek rastlanmayan sadakat ve birlik duygusuydu.

Cengiz ve ordusunun önünde dillere destan zenginliğiyle Çin duruyordu. Cengiz Han ve adamlarının en iyi bildiği şey yağmalamak, nitekim onlarda en iyi bildiği işi yapmak için yola koyuldular. Çin’i dize getirmeleri hem geç hem de güç oldu ama neticede zafer onlarındı. Daha sonra Avrupa’nın derinliklerine inen Moğol atlıları, korkuyla örülü şöhretlerini inşa etmeye devam ettiler.

Tartışmasız tarihin gördüğü en büyük liderlerden biriydi. Öyle ki öldüğünde imparatorluğu Büyük İskender’inkinden  dört, Roma İmparatorluğu’ndan iki kat daha büyüktü!

”Bir zamanlar yakın dostu olan bir düşmanı tarafından pusuya düşürüldüğü bir vakitte gökler adına ettiği yemindeki gibi, asla yenilgi yüzü görmemişti.”

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>