займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Cahit Arf Kimdir?

cahit arf

Cahit Arf, 11 Ekim 1910 tarihinde selanikte dünyaya geldi. Yüksek öğrenim hayatını Fransa’da Ecole Normale Superieure’de 1932 yılında tamamladı. Bir süre Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yaptı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak çalışmaya başladı. Doktorasını tamamlamak için Almanya’ya gitti. Tarihler 1938 yılını gösterdiğinde Göttingen Üniversitesi’nde doktorasını bitirdi.

Cahit Arf, Türkiye’ye geri geldiğinde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde profesör ve ordinaryus ünvanlarını aldı ve 1962 yılına kadar çalışmaya devam etti. İlerki zamanlarda Amerikan Robert Koleji’nde matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kurulu başkanı oldu.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Daha sonra gittiği ABD’de araştırmalar ve incelemeler yaptı; Kaliforniya Üniversitesi’nde konuk öğretim görevlisi olarak görev yapmaya başladı. Cahit Arf, 1967 yılında Türkiye’ye geri geldiğinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak göreve getirildi. 1980’de emekli oldu. Emekli olduktan sonra TÜBİTAK’a bağlı olan Gebze Araştırma Merkezi’nde görev almıştı. 1983 ve 1989 yıllarında Türk Matematik Derneği başkanlığı görevini üstlendi.

Cahit Arf, 1997 Aralık ayında ağır bir kalp hastalığı nedeni ile vefat etmiştir.

Çalışmaları Hakkında

Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyada ün kazanmış birisidir. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra “Hasse-Arf Teoremi” adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>