займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Büyük Konstantin Kimdir?

images

Daha çok Büyük Konstantin olarak tanıdı onu dünya. 306’dan 337’ye dek görkemli Roma İmparatorluğu’nun dönemini elinde tutan Konstantin bugün İstanbul olarak bildiğimiz şehri kurdurmuş, ölümünün ardından şehre onu adı verilmişti: Konstantinopolis, yani Konstantin’in şehri. Konstantin’i diğerlerinden farklı kılan şeyse Hıristiyanlığı kabul eden ilk Romalı devletlu olmasıydı. Bugünkü Hıristiyanlığa can suyu veren, Hıristiyanlığın küresel bir din olmasının önünü açan Romalı liderdir.

Evet, dindar bir imparatordu ama vasıfsız bir lider değildi. Düşmanlarına kök söktürmüştü. İmparator Maxentius ve Licinius’u iç savaşlar sırasında yenmiş, dış sahadaysa Frankları, Cermen kavmi Alamannileri, Vizigotları ve Ortadoğu kökenli Sarmatları haklamayı bilmişti.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Peki, Konstantin nasıl Hıristiyan olmuştu? Milvian Köprüsü yakınlarında Roma tahtı için mücadele ederken gökyüzünde beliren bir haç işaretiyle kendisine ”İşte bu işaretle zafer kazanacaksın?” şeklinde bir mesaj iletildiğini öne sürdü ve ardından kazandığı zaferle de haçın temsil ettiği dinin saflarına katıldı. İznik’te topladığı konsülle Katolik Hıristiyanlığı’nın temel ilkeleri kabul edildi.

BUNLAR DA VAR

– Naissos’da, yani bugünkü Sırbistan’da Nis kentinde doğdu, 22 Mayıs 337’de İzmit’te vefat etti.

– Annesi Helena, kendinden evvel Hıristiyan olmuş ve azize olarak kabul edilmiştir.

– Bugünkü Sultanahmet ve civarı mevcut antik kimliğini tamamen Konstantin’e borçludur.

– İhanet ve tertiplerinden şüphe ettiği oğlu ve karısını öldürtmüş, karısı hamamda haşlanmıştı.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>