займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Büyük İskender Kimdir?

büyük iskender

MÖ 20 Temmuz 356 tarihinde Makedonya Krallığı’nın başkenti Pella’da dünyaya geldi. Babasının (II. Philip’in vefatı ile tahta geçti İskender. Ayrıca İskender’in hocalarından birisi de Aristo’dur. Büyük İskender, Aristo’dan tıp konusunda, felsefe konusunda, din ve ahlak konusunda ve mantık dersleri almıştır.

Tahta geçer geçmez İskender Yunan Yarım Adalarını ele geçirdi. Yıllar geçtikçe zafer üzerine zafer kazanan İskender, Makedon Krallığının belalısı Perslere gözünü çevirmiştir. MÖ 331 yılında Gaugamela’da (şimdiki kuzey ırakta bulunan yerde) Persleri yerle bir etmiştir. Makedonya’dan Mısır’a, Anadolu’dan Perslere kadar  bir çok toprak Büyük İskender’in yönetimine geçmişti ve bunları yaparken daha 25 yaşındaydı. İlerleyen yıllarda devasa ordusu ile Himalayalar’ın eteklerine kadar gelmişti. Büyük İskender’in kurduğu imparatorluk, batıda Balkanların ortasından, doğudaki Hindukuş Dağlarına kadar uzanıyordu. Ele geçirdiği toprakların yönetimini komutanlarına ya da yerli halktan seçtiği önemli kişilere veriyordu. Onun için önemli olan yönetmek değildi, fethetmekti.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

MÖ 11 Temmuz 323 tarihinde Babilde yakalndığı sıtmadan vefat ettiği tahmin edilmektedir. Öldüğünde arkasında Yunan yarımadasından hindistana kadar bir imparatorluk bırakmıştı.

İskender’in gerçek ismi Alexander‘dır. Neden bilinmez Türkiye’de Büyük İskender olaran bilinmektedir.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>