займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Bosna’nın kalbi Mostar

Mostar

Mostar, Bosna Hersek’in kalbi olan şehir. Bu yazımızda sizlere Mostar şehrini anlatacağız. Mostar kelimesi aslında köprücü anlamına gelmektedir. İlk dediğimiz gibi Mostar tam anlamı ile Bosna Hersek’in kalbi sayılıyor. Dünyaca ünlü Mostar Köprüsü ile tanınmaktadır.

Aslında dışardan fotoğraflardan bakan birisi bu şehrin sadece güzelliklerini görecektir. Ancak şehre gidenler bilir ki halen yakın geçmişte yaşanan savaşın kalıntılarını görecektir. Mostar şehrinin içine girdiğinizde etrafınızda halen kurşun ve şarapnel parçalarının yarattığı hasarları görecekler evlerin üzerlerinde. Savaş zamanında bu şehir çok fazla yara aldı. Hatta Dünyaya nam salan o ünlü Mostar Köprüsü bile yıkıldı. Bundan bir iki sene önce köprü, Türkiye’nin yardımı ile olabildiğince eski parçaları kullanılarak tekrar eski haline getirildi. Ancak aynı şeyi evler için maalesef diyemiyoruz. Savaş sonrasında ekonomisi bozulan ülkede halk zar zor toparlandı, hatta halen toparlanamayan insanlar var ekonomik açıdan. Köprüden bahsetmeye devam edelim biraz daha.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

mostar aksam 300x226 Bosnanın kalbi MostarMostar Köprüsü Osmanlı mimarlarından Hayrettin tarafından 1566 yılında yapıldı. Hayrettin bu eseri yaparken köprünün üstüne 99 adet mermer ile bir yol yaptı. Hatta bu 99 adet mermer ile Allah’ın isimlerini andırmak istendiği söyleniyor. Köprü Mostar şehrinde yaşayanlar için bir başka özelliği daha taşımaktadır. Eskiden evlenmek isteyen erkeklerden bu köprüden atlayıp sevgisini ispatlanması istenmiştir. Bazı aileler bu özelliğini halen kaybetmemişlerdir. Bunların dışında köprüden artık profesyonel kişiler atlamaktadır belli bir ücret karşılığında. Öyle ki Mostar Köprüsü’nün hemen girişinde köprüden atlayanlar için bir kulüp bulunmaktadır.

Köprüden bu kadar bahsettikten sonra biraz da şehrin diğer kısımlarından bahsedelim. Ufak bir şehir olan Mostar şehrine girdiğinizde karşınıza hemen her dükkan da hediyelik eşya bulabileceksiniz. Sıcakkanlı olan insanları ile çok kolay anlaşabileceksiniz.

Şehir için daha anlatılacak çok şey var ama bu yazımızda bu kadarını anlatıyoruz. Siz en iyisi bu şehre gidip ne demek istediğimizi görebilirsiniz.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>