займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Bonsai – Küçük Ağaçlar

bonsai

Japonca bir sözcük olan Bonsai, Japonca’da ‘bon’ tabak anlamına, ‘sai’ bitki anlamına gelmektedir. Tam anlamı ile saksıdaki ağaç anlamına gelmektedir. Bonsai yetiştirme sanatı Japonya’ya 7-9. yüzyıllarda Çin’den geçmiştir. Çin’de ‘Penjing’ adı verilen ağaç minyatürleştirme sanatının binlerce yıllık geçmişi vardır. Yalnız penjing’in bonsai’den ufak bir farkı vardır. Penjing’de bir tek saksıda bir ağaç değil, örneğin birkaç minyatür ağacın gölgesinde oturan bir köylü tasvir edilmektedir.

Bonsai Yetiştirilmesi

Bonsailer minyatür olmalarına rağmen çevrenizde gördüğünüz ağaçlardan neredeyse hiçbir farkları yoktur. Özenle seçilen ağaç dalları, budanarak ve ilgiyle yetiştirilerek minyatür ağaç görünümüne çevrilir.

En güzel bonsai yetiştirmesi sığ ve yayvan saksılarda olur. Bir çok değişik şekillerde bonsailer bulunmaktadır: süpürge şeklinde, şelale şeklinde ve rüzgara açık şekildedir.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Genellikle bonsailerin farklı iklime ayak uydurmaları oldukça zordur. Bundan dolayı bonsailerin yetiştirilmesi özel bir ilgi ister ve yetiştirilirken ağacın doğal özelliğine toprağın nemliliğine, seçilen saksının niteliklerine, ışık ve doğal koşullara çok dikkat edilmesi lazımdır. Tabi bunları yaparken hem sabırlı, hem de biraz bahçecilik bilgisine ihtiyacınız olacaktır. Bonsailerin en çok tercih edilenleri 15 cm boyundadır.

Bonsai yapmak isteyenlerin en çok yaptığı hatalar bonsai adayı ağaç dalını, çalıyı veya bitki türünü hemen dar ve sığ bir kaba alınmasıdır. Bu istenilen sonuca ulaşamama hatta bitkinin ölümüne neden olmaktadır. Bonsainin istenilen forma ulaşıncaya kadar mümkün olan en bol topraklı bir yerde veya mümkün olan en büyük saksılarda serbest ve hızlı büyüme sağlanmalıdır. Düzenli olarak sulaması ve gübrelemesi yapılmalıdır. Ancak bu şekilde istenilen sonuca hızla ulaşılabilir.

Kendisine has özgün özelliklere sahip bonsailer oldukça yüksek fiyatlara alıcı bulabilmektedir.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>