займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Bob Marley Kimdir?

bob marley

Nesta Robert “Bob” Marley, 6 Şubat 1945 tarihinde Jamaika’nın Saint Ann şehrinde doğmuştur. Bob Marley 5 yaşındayken, annesi Kingston’a taşınmaya kararı almıştı ve orada Bob Marley ve ailesi, hayatı boyunca Bob’un en iyi dostlarından biri olan Bunny Livingston ve ailesi ile birlikte yaşamışlardır. Bob Marley ve Bunny, o yıllardan beri müzik ile içli dışlı olmuşlardır.

Bob Marley daha çok ‘reggae’ müzik türünde çalışmalar yapıp, reggae’yi sadece Jamaika sınırlarında kalmasını engelleyip bütün dünyaya duyurmuştur. Reggae müziğin kralı olarak tanımlanan Marley, hem gitarist, hem söz yazarı, hem de şarkıcı kimliği ile tam anlamı ile bir sanatçı olduğunuda ispatlamışdır. Profesyonel müzik hayatına ise The Wailers gurubu ile başladı. Bu grupta Peter Tosh ve Bunny Livingston’dan oluşuyordu. Daha sonra ki yıllarda Bu üç isimde solo çalışmalar yapmıştır.

Bob Marley, The Wailers gurubundan ayrıldıktan sonra üç kadın reggae şarkıcısının oluşturduğu bir müzikale katılmıştır. Bu gruptaki Juddy Mowatt, tecrübeli sanatçı için şu ifadeyi kullanmıştı; “Bob Marley’in şarkı sözü ve müzik altyapısı öylesine gelişmiş ki, kendisi bir müzik ansiklopedisi gibi”.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Bob’un şarkılarında politik ancak basit bir içerik vardı. “Catch A Fire”ı albümünü 1972 yılında yayımladı. Bu çalışmadan sonra 1973 çıkışlı “Burnin’”, 1975’te kaydedilmiş “Natty Dread” ve 1975 tarihli “Live” albümleri izledi. Bob’un en popüler şarkılarından biri olma özelliği öne çıkan “Get Up, Stand Up”, sosyal karmaşayı konu edinmektedir. ” No Woman, No Cry” gibi politik olmayan içerikte parçaları da bulunmaktadır.

Daha sonra ki yıllarında futbol oynarken ayak başparmağında açılan yaradan dolayı deri kanseri (melanoma) olduğu anlaşıldı. Bob, parmağının kesilmesini istemedi. Çünkü Rastafarianizm inancında mezara tek parça halinde girilmek istenmektedir. 1981 yılında hastalığı ağırlaşan Marley’in, son günlerini geçirmek için Almanya’dan ülkesi Jamaika’ya uçakla dönerken durumu son derece kritikleşti. Uçağı acil tıbbi yardım için Miami’ye iniş yapmak zorunda kaldı. Miami, Florida’daki Cedars of Lebanon Hastanesinde, 11 Mayıs 1981 tarihinde 36 yaşında hayata gözlerini yumdu. Son sözleri oğlu Ziggy’ye “Para hayatı satın alamaz” oldu. Ölmeden önceki ay kendisine ülke kültürüne katkılarından dolayı Jamaika’nın en büyük ödülü Merit verilmişti ama almaya ömrü yetmedi.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>