займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Bentonit Madeni Nedir?

bentonit madeni

Yabancı yatırımcılarının oldukça ilgisini çeken ve bordan sonra ileriki yılların patlayışa hazır bir madde olan bentoit, aluminyum, magnezum ile oldukça zenginleşmiş, lavların kimyasal ayrışmaya sebep olmasından dolayı kristelleşmiş, kil maddelerini bulunan yumuşak, kolayca şekil verilebilir bir kayadır.

Ülkemizde bentonit, Ankara, Eskişehir, Elazığ, Trabzon, Ordu, Tokat, Çankırı, Biga –  Gelibolu Yarımadası ve Malatya’da oldukça sık bulunur.

Kimyasal formülü  Na,Ca) (Al,Mg) 6(Si4O10) 3(OH) 6 .n H2O’ olan madde. İlk olarak Amerika’da bulunmuş ve Fransa’da da araştırma – geliştirme yapılarak bir çok alanda kullanılması yönünde adımlar atılmıştır.

Peki Bentoit bu kadar ünlüyse hangi alanlarda kullanılır?

Bentoit, sondajlarda, kağıt sanayinde, lastik, gübre, gıda, boya, seramik, kedi kumu ve ilaç sanayinde bulunur.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Genel olarak yumuşak ve çabuk şekil verilmesi sebebiyle inşaat sanayi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca içerisindeki kil mineralleri ile zengin olması sağlık sektörü içerisinde ilaç kulvarında kullanılmaktadır.

Bentoit, Dünya üzerindeki rezervlerinin %20’sini bulundurduğu için bir çok ülke tarafından ilgi çekici bulunmaktadır.  Özellikle Tokat’ın Reşadiye ilçesinde dünyanın en kaliteli bentoiti çıkarılıp, ihraç edilmektedir.

Geleceğe yönelik olarak bir çok kıymetli maden listesinde olan bentoit, ileriye yönelik olarak oldukça kolay maliyetli bir yer altı zenginliğidir.

Çankırı ilinde bulunan merkez şubesi ile 1980 yılından bu yana madencilik sektörünce bulunan Ceylan Madencilik, bentoit ürünü haricinde pulvarize, kömür tozu, perlit gibi bir çok önemli yer altı zenginliği çıkarıp, işleyerek tüm dünyaya ihraç etmektedir.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>