займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Benjamin Franklin Kimdir?

Benjamin Franklin

Benjamin Franklin 17 Ocak 1706 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Boston kentinde dünyaya gelmiştir. On altı kardeşi olan Benjamin, ailenin 10. çocuğudur. 10 yaşında iken okulu bıraktı ve abisinin yanında bir basımevinde çalışmaya başladı. Bu sayede edebi çalışmalarda bulundu. 1730’da Philadelphia’da gazete kurdu.

1736 Franklin, Philadelphia meclis sekteri görevinde yer aldı ve bu sayede siyasete atıldı. 1750 yılında Pensilvanya meclisine vekil olarak seçildi. Bu sayede arazi vergisine karşı olan büyük ailelerle mücadele etti.

Elektrik olaylarıyla ilgili araştırmalar yapan Benjamin Franklin, elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetti ve elektrik yükünün korunumu ilkesini ortaya attı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deneyi sonunda şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu keşfetti. Elektrikten etkilenmeleri sebebiyle kendisinin kurtulmasına rağmen iki yardımcısının öldüğü bu deneyden yola çıkarak paratoner’i keşfetti, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlattı.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Amerikan Kongresi’ne milletvekili seçildi. 1776’da Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte bağımsızlık bildirgesini hazırlayıp yayınladılar.

1775-1783 Amerikan Bağımsızlık Savaşı sonunda İngiltere ile barış görüşmelerini sürdürmek üzere seçilen diplomatlardan birisi olarak İngiltere’ye gitti.

Franklin, 17 Nisan 1790 tarihinde, 84 yaşında hayatını kaybetti. Onun cenazesine yaklaşık 20.000 kişi katıldı. Onun ölümü Benjamin Franklin‘ın Dr. John Jones ve hesabından aktardığı kitapta açıklanmıştır:
Ne zaman ağrı ve nefes alma zorluğu tamamen başlasa ve Akciğerlerinde bir imposthume, aniden tüm umutlarını ve gururunu kaybetti ve önemli bir miktar o gücü vardı; ama solunum organları yavaş yavaş baskı gördü ve başarısız oldu. 17 Nisan, 1790 tarihinde gece usulca, seksen dört yıl ve üç aylık uzun ve faydalı ömrü bitti.

Bir çok kişinin bildiği üzere 100 doların üstünde Benjamin Franklin’in resmi bulunmaktadır.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>