займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


AutoCAD Çizim Programı

autocad

CAD ABD merkezli Autodesk firmasının 1980’lerin başından beri geliştirmeye devam ettiği bir bilgisayar destekli tasarım (CAD = Computer Aided Design) yazılımıdır. Teknik resim çizmek için üretilen diğer programlar gibi vektör tabanlıdır. Yani CAD yazılımı çözünürlükten bağımsız olarak 2-boyutlu ve 3-boyutlu geometrik şekillerin oluşturulduğu bir veri topluluğudur. Bu yazılım alanındaki ilk vektörel çizim programlarından biri olma özelliğini taşımaktadır.

Bir çok işletim sistemi içinde de çalışmabilmektedir (Windows, Mac OS X, iOS, Android). AutoCAD yazılımı DWG ve DXF biçimlerini oluşturmaktadır. 2 ve 3 boyutlu tasarım yapmakla kalmayıp AutoLISP ve VisualBasic programlama dillerini de desteklemektedir.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Farklı alanlar için üzerinde geliştirilmiş özel sürümleri piyasaya sürülmüştür. Özel sürümlerin en yaygın kullanılanlarından bazıları şunlardır:

  • AutoCAD Mechanical: Makine ve otomasyon tasarımı için
  • AutoCAD Architecture: Mimari tasarım için
  • Ayrıca GIS, mekanik, medya ve eğlence sektörleri için de tasarım ürünleri vardır.
  • AutoCAD 3D Civil: İnşaat ve Harita mühendislerinin kullanmakta olduğu sürümüdür.

Bunun gibi bir çok özelleştirilmiş sürümü mevcuttur.


Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>