займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Attilla Kimdir?

images (1)

Hun İmparatorluğu’nun patronu Attila, Hunlardan ve onlara biat etmiş milletlerden kurduğu ordularla Roma İmparatorluğu’nun dizlerini titretmişti. Hemde bunu Doğu Roma ve Batı Roma’ya ikişer kez saldırarak yapmıştı. O, şan şöhret olsun diye savaşanlardandı.

Başa geçtiğinden Hunlar tarihlerinin en parlak dönemlerini yaşıyordu. Roma İmparatorluğu’nun Germen asıllı komşularına üstünlüklerini kabul ettirmişlerdi. Kurduğu devasa ordularla büyük Macar Ovası’nda seferlere çıkan Attila, 442 ve 447 yıllarında iki kez Doğu Roma’nın kapılarına dayanmış, Balkanlardaki birçok şehri ele geçirmiş, açık arazide karşılaştığı Doğu Roma ordularını tarumar etmişti. Her ne kadar Doğu Roma’yı haraca bağlasa da, Konstantinapol’ün surlarını o da geçemeyecekti.

Attila 451 ve 452 de tüm dikkatini İtalya’ya çevirmişti. Birçok İtalyan şehrini yakıp yıktıktan sonra Batı Roma’nın kalbi Roma’ya doğru ilerliyordu. Papa Leo, Attila’yı ziyaret etti. İmparatorun çadırında yapılan konuşma tarihin en büyük sırrı olarak kalsa da kesin olan bir şey vardı: Roma kurtulmuştu! Attila, Doğu’yu olduğu gibi Batı’yı da haraca bağlamakla yetinmişti.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Ordusu bu İtalya Seferi’nden ağır yara alarak çımıştı ama Attila’nın durmaya niyeti yoktu. ”Haracımız kestiler” deyip tekrar Doğu Roma üzerine yürümeye hazırlanırken araya bir evlilik sıkıştırmak istedi. Evlendi ama sabahında askerleri Attila’yı kanlar içinde buldu. Gerdek gecesinde ölmüştü.

Attila yaptıklarıyla değil daha çok yapmadıklarıyla tarihe imzasını atmıştı. Eğer o gün Papa’yı dinlemeyip Roma’ya yürüse ve Roma İmparatorluğu’nun ipini çekse, şüphesiz farklı bir dünyada yaşıyor olurduk.

BUNLAR DA VAR

– 453’te, bugün Macaristan olarak bildiğimiz toprakların bir yerinde öldüğünde, arkasında Rusya, Almanya, Polonya ve Doğu Avrupa’nın büyük bir kısmını içine alan topraklar üzerinde yükselen devasa bir imparatorluk bırakmıştı.

– Ölümü hakkında birçok teori ortaya atılmıştır. Beyin kanaması geçirmiş, alkolden dolayı ölmüş, karısı taradından bıçaklanmış ya da Doğu ve Batı Roma saraylarının ortak bir komplosuna kurban gitmişti.

– Tarihçilerin üzerinde mutabık kaldığı gibi, yakıp yıkmak ve yağmalamak onun için bir sonuş değil, sebepti. Bunları hedeflerinin bir parçası olduğu için değil, şan olsun diye yapıyordu.

– Türk Silahlı Kuvvetleri 1974’teki Kıbrıs Barış Harekâtı kapsamında yaptığı iki operasyona Attila I ve Attila II kod adlarını vermişti.


Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>